“Coğrafya Kaderdir.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Coğrafya Kaderdir.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Sosyoloji ve ekonomi alanında çalışmalar yapmış ve bu bilim dallarının  öncülerinden olan ilim insanı İbn-i Haldun “Coğrafya kaderdir”.  diyerek doğduğumuz, yaşadığımız coğrafyanın insan yaşamını nasıl şekillendirdiğini ifade etmek istemiştir. Gerçekten de bu sözünde çok haklıdır İbn-i Haldun. İçinde yaşadığımız coğrafyanın iklim yapısı, o coğrafyada yer altı kaynaklarının olup olmaması, denizlerin , göllerin olup olmaması o coğrafya üzerinde kurulan devletleri de bir hayli etkilemiştir. 


Üzerinde yaşanılan topraklar ülkelerin durumunu da etkilemiştir. Savaşlar, siyasi olaylar, kültürel yapılar ve daha birçok sebepten ötürü  yaşanılan coğrafya  aslında o topraklar üzerinde kurulmuş olan devletlerin de  kaderi olmuştur. Mesela ülkemiz, Ortadoğu siyasi çatışmaların sıcak olarak yaşandığı bir bölge üzerindedir. Bununla kalmayıp  güçlü ve büyük devletlerin de aralarındaki gizil çatışmaların da yaşandığı bir yerdir. Yani ülkemiz jeopolitik açıdan önemli bir yerde kurulduğu için çok sayıda ülkenin de ilgi alanı olmuştur.


Ülkemiz küresel düzeyde ve bölgesel düzeyde çoğu devletin ilgi odağı olmuştur. Bundan dolayı da burada yaşanılan olaylar ülkemizin siyasetini, ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Mesela hiçbir ülke ile kara ve deniz bağlantısı olmayan bir ülkede bu kadar fazla olaylar ve entrikalar olmaz. Çünkü o ülkenin kurulduğu coğrafi yapı bu olaylara izin vermez. Zengin ve verimli toprakları olan, yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin olan, iklim koşulları uygun olan bir ülke , çoğu açıdan da gelişmeye müsait bir yerdir.  Sadece iklim koşulları değil yeraltı kaynakları da bir ülkenin kaderinin değişmesinde çok önemlidir. 


Örneğin; Suudi Arabistan gelişmiş bir ülke değildir. İlim yuvası olan bir yer de değildir ama yer altı kaynakları bakımından  zengin olduğu için, böyle bir coğrafyada kurulduğu için zengin bir ülkedir. Çünkü petrol satmaktadır dış ülkelere. Güçlü ülkelere petrolü kesiverse o ülkeler hiçbir iş yapamaz hale gelir. İşte bu da coğrafyanın o ülkeye katkısıdır, etkisidir diyebiliriz. İçinde yaşadığımız coğrafyada yan yana olduğumuz komşu ülkeler de vardır. Bunlarla bir kriz yaşanması, çeşitli problemeler olması da yine coğrafyadan dolayıdır. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme