Sınıfta sunmak üzere " Vatanını Seven Bir Öğrencinin Sorumlulukları" Konulu Bir Konuşma Metni Yazınız.

  Sınıfta sunmak üzere " Vatanını Seven Bir Öğrencinin Sorumlulukları" Konulu Bir Konuşma Metni Yazınız.


İçinde yaşadığımız bu topraklar, uğruna nice kahramanların hayatını feda ettiği bu vatan toprakları biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, milletine bağlı, topraklarına bağlı biz Anadolu insanı için çok kıymetlidir.

 

Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım!

Beni dinleyeceğiniz için öncelikle hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Vatanını seven bir öğrenciyim.

 

 Sevgili Öğretmenim ve arkadaşlarım!

 

Sizlerin de vatanımızı çok sevdiğinizden hiç şüphem yok.  Vatanıma karşı sorumluluklarım vardır. Öncelik olarak iyi bir vatan evladı olmaktır birinci sorumluluğum. Vatanına bağlı, vatani sorumluluklarını yerine getirmeye hazır bir bireyim. Öğrenci olduğum için ilk olarak derslerime çok iyi çalışmalıyım. Vatanı korumak ve bağımsızlığımızın elimizden gitmemesi için çok çalışmalıyım ki hiçbir ülke vatan topraklarımıza göz koymasın, bizi yok etmeye çalışmasın.

 

Okuduğum okul benim için çok kıymetlidir. Sınıfımın içinde oturduğum sırayı çizmemek, okul araç ve gereçlerine zarar vermemek, okul bahçesine çöp atmamak, okuldaki musluğu sonuna kadar açmamak, okulu temiz tutmak da benim vatanıma karşı sorumluluklarımdır. Çünkü devletimizin malını boş yere harcamak da vatana karşı duyarsızlıktır bence. Belki kimilerinize göre ne basit sorumluluklarmış gibi gelebilir ama bu küçük ve basit olarak görünen şeylerle başlar aslında vatana sevdalanmak ve onu güçlü kılmak.

 

Ödevlerini zamanında yapmak, kimse demeden çalışmak ve durmadan yoluna devam etmek. Okuyup iyi bir insan olmak, vatansever bir öğretmen olup , vatansever çocuklar yetiştirmek de benim  hayalimdir. Biliyorum vatanıma karşı sorumluluklarımdan bahsetmeye devam ediyorum ama araya hayallerimden de bir kaçını yazıyım  dedim. Beni anlayacağını ve bana hoşgörü ile yaklaşacağınızı biliyorum.

 

Değerli sınıf arkadaşlarım!

Sizlerin de bildiği gibi atalarımız bu toprakları kanı ile, dişi ve tırnağı ile kazandı. Bugün bizim beğenmediğimiz yemekleri onlar bulamuyordu bile. Bana göre bulduğun her yiyeceğe şükretmek, bulduğunla yetinmek ve israf etmemek de büyük vatanseverliktir. Vatan topraklarına sahip çıkmak, bunun için de gece gündüz demeden arı gibi çalışmak ve ülkemi kalkındırmak benim ve sizlerin de en büyük vazifesi olmalıdır. Havayı kirletmemek, suyu kirletmemek, toprağı kirletmemek de bu vatana karşı sorumluluklarımız olmalıdır. Ormanları yakmamak, yıkmamak, doğayı doğal halinde korumak da insana, insanlığa hele hele  vatansever bir insana yakışan en büyük erdemdir bence.

Vatanımın , toprağımın her bir şeyi çok önemlidir benim için. Bana çeşit çeşit meyveler veren o muhteşem ağaçlar, rengarenk çiçeklerle bezenmiş cennet vatanım, denizleri ile, gölleri ile , akarsuları ile,  her şeyi ile bizim olan bu vatan topraklarını korumayacağız da hangi vatanı koruyacağız. Bu vatan, bu toprak bizim değerli arkadaşlar. Başka ülkelerin manda ve himayesi altına girmemek için, dilimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi unutmamak  için ve tüm bunların yaşatılması için vatanıma karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ve onu çok sevmeliyiz.

1 yorum:

Deneme