Durmadan Devam ettiğin Sürece Ne Kadar Yavaş Gittiğinin Bir Önemi Yoktur Sözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.

 "Durmadan Devam Ettiğin Sürece Ne Kadar Yavaş Gittiğinin Bir

 Önemi Yoktur."  Sözünü Açıklayan Bir Yazı​ Yazınız.


İnsan  için  hayatta en önemli şey çalışmak olmalıdır.  Çünkü   çalışmak  insanı meşgul eden, kafasını boş  işlere vermekten kurtaran,  kişinin bir iş sahibi ve sorumluluk sahibi olmasını sağlayan en önemli uğraşıdır. Çalışmayan, boş duran kimseler hayattan zevk almazlar. Durmadan devam ettiğin sürece ne kadar  yavaş  gittiğinin  bir önemi yoktur. Önemli olan az da olsa bir işi devamlı olarak yapmandır.

 

Örneğin  ; Bir öğrenciyi ele alalım. Mehmet adındaki bir öğrencinin iki hafta sonra matematik sınavı vardır. Mehmet , öğretmen  ders anlattığı sürece onu dinlememiş, ödevlerini zamanında yapmamış, planlı ve programlı çalışmamıştır. Matematikten sınav  olacağı  zaman da sınava bir gün kala aklına gelmiştir sınavının olacağı. Bu durum karşısında hemen çalışmaya başlayan Mehmet sabaha kadar uyumadan matematik konularını çalışır.

 

 Sınav sonucu  açıklandığında  ise notu beklenildiği gibi kötüdür. Çünkü iki aylık konuları bir güne sığdırmaya çalışmıştır. Oysa her gün okuldan geldiği zaman az da olsa çalışmaya devam etseydi o sınavdan mutlaka  geçer  bir not alacaktı. Hayat da böyledir işte. Ne kadar çalışırsak o kadar kendimize faydalı oluruz. Bir işi bir anda yapmamız, ya da tüm günümüzü o işe vermek değildir önemli olan. Bir işi az da olsa devamlı yapmaktır. İbadet için de aynı şeyi söylemiştir Hz. Muhammed.  Efendimizin söylediği söz ise şudur:


“ İbadetin az da olsa devamlı olanı makbuldür.” İşte çalışmak için de aynı şey geçerlidir. Bizler yeter  ki  işlerimizi düzenli olarak adım adım yapalım. Başlarda çok muhteşem sonuçlar alamasak da sonunda güzel şeyler ortaya çıkacaktır.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme