Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 

Vatan sevgisi, içimizdeki sevgilerin en kutsalı ve en anlamlısıdır. Uğruna kan dökülen yer, yeri geldiği zaman yaşamın anlamını kaybettiği ve onu korumak için  ölmek için,  her han hazır olduğun yerdir. İçinde bulunduğumuz bu topraklar, şehit kanları ile sulanan, Anadolu kadının alın teri ile, emeği ile yoğrulan ve anlam kazanan bu topraklar bizim vatansever milletimiz için çok önemlidir. Düşünsenize vatan elden gidiyor, vatan diye bir şey yok. Başka bir ülke geliyor ve senin toprakların üzerinde hakimiyet kuruyor, din elden gitmiş, dil elden gitmiş, kimlik gitmiş …vb . Vatan gitmiş, atalarımızın bin bir emeği ile , kanları pahasına kazandığı o topraklar düşman elinde. Düşünmesi bile zor değil mi? Çünkü insanın vatanı  , ana toprağıdır, toprak anadır vatan.


 

 Ecdadımız, o zor zamanlarında ayağında bir tek çarığı bile olmayan toy delikanlılarımız, Mehmetçiklerimiz, ayakları yalın ayak, üstlerinde hiçbir şey yok, yarı aç, yarı tok ama vatan söz konusu olduğu zaman bunları bile görmüyor gözleri.  Şehit oluyor bu topraklar için o kınalı kuzular.   O yaman delikanlılar, o körpe kuzular, yiğit adamlar bir ailenin belki en küçük çocuğu, bir ailenin belki ilk göz ağrısı ya da bir ailenin sadece tek çocuğu. Ana, babaları gözünü bile kırpmadan gönderiyor onları savaşa. Gidin diyor, gidin ki namus elden gitmesin, onur elden gitmesin, bağımsızlık  elden gitmesin diyorlar o vatansever atalarımız. Böyle bir ecdadın emanet ettiği bu toprakları korumak bizim elimizde değil de kimin olsun.  Bu güzel toprakları, bahar geldiği zaman kuzuların meleştiği, çiçeklerin rengarenk açıp vatanı güzel görünme kavuşturduğu, tohumların ekildiği , birliğin, dayanışmanın alın terinin sevgi ile birleştiği bu toprakları elbette severiz ve ölene kadar da bu vatan topraklarını koruruz. Bizimdir bu topraklar, bizim atalarımızın emaneti, onuru, namusudur.


 

Vatan sevgisi ile ilgili Mustafa Kemal’in şu sözü de bana her zaman yol gösterici olmuştur:

“Türklerin vatan sevgisi ile dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk.
Bizler, gençler olarak bu vatanı korumak için durmadan , yorulmak bilmeden çalışmalıyız. Bağımsızlık elden gitmesin diye çalışırız, çalışmalıyız da her zaman.
 Vatanı kurtarmanın tek yolu, her bir ferdimizin nitelikli eğitim almasından geçer. Eğitime önem vermelidir ülkemin insanları. İlim yolunda, fen yolunda yükselmelidir  bu vatan toprakları. Yerli üretim ön plana çıkmalı, kendi teknolojik buluşlarımızı kendimiz yapmalıyız, ithalattan çok iharacatı kendimiz yapmalıyız ve öyle güçlü bir ülke olmalıyız ki hiçbir ülkenin manda ve himayesi altında hiçbir zaman olmayalım. Çalıştığımız zaman, bu vatanı geliştirdiğimiz zaman işte o zaman sevmiş oluruz bu toprakları. Çalışmaktır vatan sevgisi, yorulmak, alın teri dökme. Sana emanet edilen bu toprakları çalışarak sonsuza kadar korumaktır vatan sevgisi. Kimseyi vatanından ayrı koyma Allah’ım.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme