Öğretmenlik İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Öğretmenlik İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Öğretmenler, bir toplumun geleceğine ışık tutan aydın kimselerdir. Öğretmenlik mesleği sadece meslek değil aynı zamanda gönüllü insan yetiştirme, insana şekil verme ve onu iyi insan haline dönüştürme işidir. Zor iştir öğretmenlik,  onu hakkı ile yapana. Öğretmen olmak için ilk olarak sevmek gerekir. Kuşları, böcekleri, doğadaki tüm canlıları ve en önemlisi de öğrencileri. Çocukları sevmek gerekir, çocuğun dilinden anlamak ve ona sıcaklığını hissettirebilmektir öğretmenlik.

 

 İşine aşkla bağlanan, yetiştirdiği çocuklar ile topluma katkı sağlayan ve toplumların yükselmesini sağlayan değerlerdir öğretmenlerimiz. Kendi sorunlarına sınıf ortamına aktarmayan, çalışkan, tembel ayrımı yapmadan tüm çocukları kucaklayabilen, çocuklarla etkili bir iletişim kuran, onlara yaparak yaşayarak hayatı öğretendir öğretmen. Hoşgörü ortamını doğuran, yanlışın da doğrunun da biz insanlar için olduğunu söyleyen ve mükemmel olmak gibi saplantılı kafaya sahip olmamaktır öğretmenlik.  Yeri geldiğinde anne, yeri geldiğinde baba, yerinde geldiğinde sınıfın , okulun hizmetlisi, yeri geldiğinde arkadaştır öğretmenlik.

 

Bugün çevremize şöyle bir baktığımızda  iyi insanlar, başarılı , mutlu ve kendine güvenen insanlar görüyorsak bunu öğretmenlere borçluyuz. Her ne kadar eğitim ailede başlasa da bu eğitimi ve güzel ahlakı devam ettiren saygıdeğer, elleri öpülesi öğretmenlerimiz sayesindedir. Sabretmek, güler yüzlü olmak, çocukların seviyesine inebilmek iyi bir öğretmenin en önemli özelliğidir.  Öğretmenler bir milletin kurtarıcılarıdır.  Öğretmen ile ilgili şu söz de çok önemlidir:


* “Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır Tesirlerinin nerede biteceği asla bilinemez.”  Henry Adams

Bizleri yetiştiren ve bugünlere getiren kıymetli öğretmenlerimizin değerini bilmeli onlara hak ettikleri sevgi verilmeli, saygıda kusur edilmemelidir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme