Barış İle İlgili Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.

 Barış İle İlgili Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.


Barış genel olarak savaş halinde olmama demektir. Savaşların olmaması, canların yok olmaması, kötülükten ve kavgadan yoksun olunması, uyum içinde, huzur içinde yaşamadır barış.   Savaş ise kötülükten, acılardan, kan ve göz yaşından beslenir. Savaşın olduğu yerde  barış  olmaz.   Barışın olmadığı yerde de savaşlar olacaktır. Savaşların insana ve insanlığa faydası olmaz. 


Savaş zulüm demektir, yıkım demektir, küçücük bebeklerin, körpe kuzuların, henüz bombalar altında can  vermesi demektir. Savaşlar ne yazık ki bir türlü sona ermemektedir. Ya savaşların getirdiği yıkım? Onların geçmesi ise yıllar hatta yüzyıllar alır belki. Amerika’nın Hiroşima’ya attığı atom bombasının etkileri yıllardır devam ediyor. Orada doğan çocuklar neden   ağır hastalıklar geçirmeye devam ediyor. Atom bombası yüzünden, savaş yüzünden. Savaş böyle cani bir şeydir işte.

 

 İnsanların ana vatanlarından uzaklaşması, benliğini kaybetmesi, yok olması demektir. “Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir .” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşın ne denli zararlı bir şey olduğunu söylemektedir. Barış içinde yaşamak varken, insanca, el ele, kol kola yürümek varken neden savaşlar bitmek bilmiyor?  Barışın olduğu yerde  huzur vardır, sakin ortam vardır. Barış varsa gece yatağa huzur içinde gitmek vardır.


  Güven vardır. Vatan toprakları içinde özgürce, bağımsızca yaşamak gibi güzel bir duygu vardır. Kendi topraklarımız üzerinde, kendi ana vatanımızın içinde huzurlu yaşamak, ülkemizi her açıdan geliştirmek ve savaşlarda başka ülkelere yem olmamak için çok çalışmak zorundayız. Savaşın ne denli kötü olduğu günlere şahit olan,  milli marşı yazarımız değerli insan Mehmet Akif Ersoy’a bir daha İstiklal Marşı yazsanız nasıl yazardınız diye sorulunca o şu cevabı vermiştir: “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” Demiştir. Savaşı yaşayanlar, o anda çeşitli acılar, yoksulluklar çeken kimseler savaşın acımasız yüzüne şahit olurlar. Üstat Mehmet Akif Ersoy da buna şahit olduğu için barıştan yana olmanın güzelliğini vurgulamak istemiştir.

 

Siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak her alanda gelişmeye mecburuz. Dünya ülkeleri arasında güçlü konuma gelip her zaman barıştan, sevgiden ve dayanışmadan yana olmalıyız. Güçlü olan ülkeler güçsüz olan ülkeleri yok etmeye çalışmamalıdır. Oraları sömürmemelidir. Her insanın yaşamı değerlidir ve her insan biriciktir. Onun için de her insanın barış ve huzur içinde yaşamaya ihtiyacı vardır. Barışın önemi ile ilgili şu söz de çok önemlidir.

“Barış tacı saltanat tacıyla kıyaslanamayacak kadar güzel ve değerlidir.” Epicuros

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme