“ Komşunu Sev Ama Bahçe Duvarını Yıkma.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

“ Komşunu Sev Ama Bahçe Duvarını Yıkma.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsan tek başına yaşayan bir varlık değildir. Başka insanlarla iletişim içinde olma gereksinimi duyan, duygularını ve düşüncelerini paylaşmak isteyen, sevgi görmek ve saygıyı hak eden kimsedir. Toplumsal ilişkilerde en önemli şeylerden biri de komşuluk ilişkileridir. Evinin hemen yakınında olan, iyi gününde, kötü gününde insanın yardımına koşacak olan kimseler, komşulardır. Bunun için komşular ile arayı iyi tutmak gerekir.


 

 Birlikte güzel günler geçirmek, çay içmek, kahve içmek ve muhabbet ederek gün içinde yaşadıklarımızı konuşmak kişinin içini açar. Komşuluk ilişkileri kurmak her ne kadar insanın ruhu için iyi olsa da aradaki ilişkileri dengede tutmak gerekir. Gereğinden fazla samimiyet, muhabbet kısa zaman sonra can ciğer olduğunuz komşularınızla aranızı açabilir. Elbette gelinip gidilmeli, duygular paylaşılmalı, zor günlerde birbirine yardımcı olunmalıdır ama bunu abartmadan yapmak gerekir. Sürekli komşuda vakit geçirmek, komşunun her özeline girmek, ona her özelini açmak bir zaman sonra komşu ile aranızın kötü olmasına neden olur.

Bunun için de komşunu sev ama bahçe duvarını yıkma, aradaki mesafeyi koru denmek istenmiştir bu sözle. Komşuluk ilişkilerinde mesafeli olmanın önemi ile ilgili şu söz de önemlidir:“ İnsanlarla münasebetin, ateşle münasebetin gibi olsun, çok uzaklaşma donarsın, çok yaklaşma yanarsın.” Bu söz insan ilişkilerinin her alanında önemli olan ve mesafeli olmanın faydasını anlatan bir sözdür.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme