“Hayatta Daima Gerçekleri Savun! Takdir Eden Olmasa Bile, Vicdanına Hesap Vermekten Kurtulursun.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Hayatta Daima Gerçekleri Savun! Takdir Eden Olmasa Bile, Vicdanına Hesap Vermekten Kurtulursun.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsan hayatı boyunca doğru, dürüst ve güvenilir olmak için yaşamalıdır. Hayatta her zaman gerçekleri savunmalı ve yanlış olan her şeye karşı tavrımızı belli etmeliyiz. Eğilip bükülmeden, kimsenin etkisi altında kalmadan, doğrudan, iyiden ve insanlıktan yana olmalıyız. İnsanın hesap verdiği, gerçeklerle en acı şekilde yüzleştiği yeri vicdanıdır. Vicdanlı insan da buna göre hareket eder ve vicdanının sesini dinleyerek doğruluktan asla ayrılmaz. Dürüst insan olduğunuz için, yalan söylemediğiniz için  bazı kötü insanların zorbalıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda bir çıkmaza düşer ve zor günler yaşayabilirsiniz. Sizi takdir eden olmayabilir, yaptığınız birilerini rahatsız da ediyor olabilir. Ama ya vicdanınız? O ne diyor ? Bir de onun sesine kulak vermek gerekir. Gece yatağa huzur içinde yatmak için, içinizde en ufak bir şüphe ve  haksızlık duygusu olmaması için dürüst insanlar olmalıyız. Yalan söylememeliyiz, kimsenin ahını almamalıyız, kimseye iftira atmamalıyız. Kendi çıkarlarımızı  düşünememeliyiz.  Hak eden kişinin hakkının verilmesini sağlamalıyız. Doğru olandan yana olmalıyız. İnsan haklarından, adaletten yana olmalıyız. Haksızlık karşısında yalancı şahitlik etmekten kaçınmalıyız. Yüksek makamlara çıkmak için, mevki elde etmek için, daha çok kazanç sağlamak için yalan ve hileye başvuran insanların sonu da iyi olmaz. Yetimin, öksüzün hakkını yememeliyiz.
Daima gerçeklerle yüzü yüze olmalıyız ve gerçeklerden kaçmamalıyız. Unutmayalım ki bu dünya gelip geçicidir. Asıl hesap verilecek yer öte dünyadır. Vicdanlarımızın rahat olması için, içimizde kötü hisler kalmaması için insan olmaya,  insanca yaşamaya  ve geride masum, dürüstlükle dolu bir haya hikayesi bırakarak bu dünyada göç edelim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme