Çözüm Önerilerinizin Yer Aldığı “Yardımlaşma” Temalı Metninizi Aşağıdaki Özdeyiş, Atasözü Ve Deyimi Kullanarak Yazınız. ( Dünya Kötülük Yapanların Yüzünden Değil, Hiçbir şey Yapmayıp Seyredenler Yüzünden Tehlikeli Bir Yerdir, Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Kalkmaz, Yaraya Merhem Olmak)

 Çözüm Önerilerinizin Yer Aldığı “Yardımlaşma” Temalı Metninizi Aşağıdaki Özdeyiş, Atasözü Ve Deyimi Kullanarak Yazınız.


( Dünya Kötülük Yapanların Yüzünden Değil, Hiçbir şey Yapmayıp Seyredenler Yüzünden Tehlikeli Bir Yerdir, Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Kalkmaz, Yaraya Merhem Olmak)


 

Sokakta yatan , evsiz barksız insanların yerine kendinizi koydunuz mu  hiç? Özellikle  soğuk , karlı ve buzlu havalarda dışarıda yatılır mı hiç? Yiyecek ekmeğiniz yok içecek bir yudum suyunuz yok. Isınacak, başınızı sokacak bir göz odanız bile yok. Düşünmesi bile ne kadar zor ve acı öyle değil mi? Bizim bu düşündüğümüzü yaşayan binlerce, on binlerce insan var . Evsiz insanlara yardım etmek, onların elinden tutup sosyal yaşama katılmalarını sağlamak, mutlu olmalarını sağlamak insanlık olarak hepimizin sorumluluğudur. Hiç kimse isteyerek sokakta yatmaz. Her gün soğuktan hayatını kaybeden, çeşitli hastalıklara yakalanan çok sayıda insanları da haberlerden duymaktayız.


 

Dünya sadece kötülük yapanların yüzünden değil; hiçbir şey yapmayıp seyredenler yüzünden tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Evsiz insanların yaşadığı zorlukları, çektiği sıkıntıları gördüğümüz zaman bu duruma seyirci kalmamalıyız. Bugün onların başına gelen kötü bir olay yarın bizim de başımıza gelebilir. Hayatta her şey olabilir ve insan olanın başına her şey gelebilir. İşte onun için evsiz insanlara yardımcı olmalı, elimizden geldiği kadar onlara maddi ve manevi olarak destek olmalıyız. Onları dışlamamalıyız, onlardan korkmamalıyız. Korkmak yerine toplum olarak onları nasıl iyileştirebiliriz, onlara ne gibi yardımlar sağlayabiliriz vb gibi düşünceler ile hareket etmeliyiz. Bu konuda çalışan sivil toplum kuruluşlarına da destek olmalıyız. Seyretmek yerine bir şeyler yapmalıyız ve insan olduğumuzu insanlık yaparak başkalarına da yansıtmalıyız. Ne demiş atalarımız: “ Baş başa vermeyince taş kalkmaz.” Bizler hep bir olup o taşı kaldırmasını bilmeliyiz. Onların yaşadığı zorlukları en aza indirmeye çalışmalıyız ve dayanışma içinde çalışmalıyız.

 

Herkes bu konuda üzerine düşeni yaptığı zaman bir yaraya merhem olmuş olur ve yarası olan garibin, kimsesiz kimselerin  çektiği sıkıntıların çözümü olur. İçimizde iyilik duyguları olduğu zaman, merhamet olduğu zaman her türlü zorluk aşılır ve insanlık da yaşatılmış olur. Yeter ki birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşamasını bilelim ve kardeşlerimizin elinden tutalım.

1 yorum:

Deneme