“İnsanın Büyüklüğü Kanaatten Gelir. Kişi, Zor Günlerinde Bile Açgözlülükten Uzak Kalmalıdır.” Cicero’nun Bu Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

“İnsanın Büyüklüğü Kanaatten Gelir. Kişi, Zor Günlerinde Bile  Açgözlülükten Uzak Kalmalıdır.”  Cicero’nun  Bu Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Bitmek bilmeyen mal hırsı, daha fazlasına sahip olma, en iyisine sahip olma isteği, elimdeki ile yetinemem bunun için de kimseyle bir şeyimi paylaşamam bencilliği ne yazık ki insanları insanlığından uzaklaştırmaya başlamış ve insanlık da ağır ağır  ölmeye başlamıştır. İnsanın büyüklüğü elindekiler ile yetinmekten geçer. 

Yetinmeyi bilmelidir insanoğlu. Başka insanların da kendileri  gibi ihtiyaçları olduğunu düşünerek empati kurma becerisine sahip olmalı ve yardıma muhtaç olan insanlara da elinden geldiği kadar desteğini esirgememelidir. Kişi zor günler geçirse dahi açgözlü olmaktan uzak durmalıdır. Kendi ailesine baktığı gibi komşusunun çocuklarına da yardım etmelidir. İnsan olana yakışan tavır da budur zaten. Aç kalma korkusu, her şeyim bitecek korkusu insanı açgözlülüğe  sürüklemektedir. Bu da hem insanın  kendisine zarar verir hem de kalbine zarar verir. İnsan tok gönüllü olmasını bilmelidir.  Açgözlülük ile ilgili şu sözü de çok severim:

" Öfkeyle sevgiyi, kötülüğü iyilikle yen;  Açgözlülüğü cömertlikle yalanı gerçekle yen." 


 Tok gönüllü olan insan kendini bilen insandır. Sadece yemekle karı doymaz, ya da fazla eşya alınarak daha güçlü, daha zengin olunmaz. Önemli olan insanca yaşamaya çalışmak ve insan olarak kalabilmektir.

 


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme