F Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 F Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve AnlamlarıFare kaçmayınca delik görünmez:   Farenin gizlendiği ve çıktığı yer ancak onun hareket etme esnasında görülür.  Fare zor seçilen yerlerden çıkar. Bunun için de onu sadece girip çıktığı anda fark edebiliriz. Kurnazca kötülük yapanları da ancak onları takip ederek ortaya çıkarabiliriz.

 


Fala inanma, falsız kalma:   Fal merak edilen bir şey olduğu için bazı kimseler fala baktırmayı sever ve ama fala baktırırken de orada söylenen şeylerin gerçek olmadığını bilmeliyiz ve bunun için de falı fazla ciddiye almamalıyız. Hayatta da gerçek dışı şeylerle  avunmamalıyız ve gerçeğe göre hareket etmeliyiz.

 

 Fare, çıktığı deliği iyi bilir:  Fare nereden çıktığını iyi bilir ve kendini güvende hissetmek için işini bitirdikten sonra tekrar o deliğine döner. Çünkü o delikten kendini güvende hisseder. İnsan da  kendini güvende hissettiği yeri iyi bilir ve onun için de o çevreden fazla uzaklaşmaz.


 

 Faydasız baş, mezara yakışır:  Hayatta olan insan bir iş yaramalıdır ve o işle meşgul olmalıdır. Boş insan, çalışmayan insanın ne kendisine ne de içinde yaşadığı çevreye faydası olur. Çalışmayan kimsenin de ölüden farkı yoktur. İşte böyle olmaması da çalışmalıyız ve topluma faydalı olmalıyız.


 

Felek kimine kavuk yedirir, kimine kelek:   Şans herkesin yüzüne eşit olarak gülmez. Kimileri şanslı olur, kimileri şanssız olabilir. Şans bize gülmedi diye hayatı boşlamamalı, çalışmaya, kazanmaya, umut etmeye devam etmeliyiz. Yazgımıza boyun eğmemeliyiz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme