“Bir Çocuğu Eğitirken İlk Düşüncem, Onun Namuslu Bir adam Olmasıdır, Bunun İçin de Önce İyi Bir Yürek, Sonra Zeki Bir Kafa Gerekir.” Denis Diderot

 “Bir Çocuğu Eğitirken İlk Düşüncem, Onun Namuslu Bir adam Olmasıdır, Bunun İçin de Önce İyi Bir Yürek, Sonra Zeki Bir Kafa Gerekir.”  Denis Diderot

 

Oyun oynamaktan  bıkmayan, hayatı olduğu gibi gören  ve meraklı olmaktan asla vazgeçmeyen, sevgiye ve saygıya en çok gereksinim duyan , minik suratları ile, tatlı gülüşleri ile içimizi aydınlatan çocuklarımız; geleceğimizin mimarı, geleceğimizin  büyükleri ve ışıklarıdır. Onları  sevmek,  hem de çok sevmek gerekir. Çocuklarımızı öyle bir sevmeliyiz ki büyüdüklerinde anne, baba sevgisi görmedim, sevilmek nasıl bir duygu bunu bilmiyorum demesinler. Onları en çok da çocukken sevmek gerekir. Çünkü yavru ceylanlarımız, yavru kuzularımız bir daha asla çocuk olmayacaklar. 


İşte bu kritik dönemi göz önünde bulundurarak onlarla eğlenceli vakitle geçirmeli, onlar bıkana kadar oynamalı ve yeri geldiği zaman da eğitici işler yaparak onların her alanda gelişmesi için mücadelemizi sürdürmeye çalışmalıyız. Bir çocuğu eğitirken ilk düşüncem , onun namuslu olmasıdır. Bunun için de iyi bir yürek ve sonra zeki bir kafa gerek der Diderot.  Çocuğu yetiştirmede en önemli şey onun güvenilir ve dürüst bir insan olmasını sağlamaktır. Bunu yapacak olan biz anne, babalarız. Bizler hayatımızda namuslu ve onurlu insanlarsak çocuklarımız da öyle olacaktır. 
Güvenilir, kendisine saygısı olan, insanları dolandırmayan, samimi ve içten kimseler olacaktır. Merhametliysek, iyi bir kalbimiz varsa bunu çocuklarımız da aşılamalıyız. Onların iyi bir insan, şefkatli bir birey olmasını sağlamalıyız. Hiçbir canlıya zarar vermeyen, tabiatı seven ve koruyan, üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren, empati kurma becerisine sahip olan, yeri geldiğinde sorgulayan zihinler yetiştirmeliyiz. Bunu yapmak için de bizlerin de hayatımıza bu güzel temel değerleri yerleştirmiş olması gerekir.


 Temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, psikolojik ve sosyolojik gereksinimler karşılandıktan sonra onların iyi bir şekilde akademik olarak eğitilmesini sağlamalıyız Zeki bir anne ve baba çocuğuna değer verir, ona asla şiddet uygulamaz ve onun kendini geliştirmesi için, geleceğinde sevdiği mesleği yapabilmesi için çocuğa yoldaş olur ama onun hangi mesleği yapacağı konusundaki kararı ise anne baba değil çocuğun kendisi verir. Bilinçli anne ve babalar bunu yaptığı zaman, çocuk yatkın olduğu işe yöneldiği zaman hem kendisi mutlu olur, hem de aile bireyleri. Hem kendisine fayda sağlar hem de içinde yaşadığı topluma katkı sağlar çocuklarımız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme