Milli Bayramların Sizde Uyandırdığı Duyguları Anlatan Mektubunuzu Borçlu Olduğunuz Tarihi Kahramanlardan Birine Yazınız.

 Milli Bayramların Sizde Uyandırdığı Duyguları Anlatan Mektubunuzu  Borçlu Olduğunuz Tarihi Kahramanlardan Birine Yazınız.

 

Kuruluş Savaşının kadın kahramanı, kadınların gururu, vatanı için her türlüğü zorluğa göğüs gererek düşmanla çarpışmaktan korkmayan sevgili Binbaşı Emire Ayşe! Kurtuluş Savaşı esnasında  Fransızlara, Yunanlılara  karşı elinden gelen her türlü savunmayı yapan ve vatanı için emek edip, alın teri döken büyük kahraman! Kıymetli eşin de Birinci Dünya Savaşı sırasında, Kafkas Cephesinde  şehit düştüğü halde bu yolda ölmek vardır , dönmek yoktur parolası ile hareket ettin. Ben kadınım, bir kadının savaşta işi nedir demedin. Aksine memleketinin çocuklarına, gençlerine örnek oldun, savaşmaktan korkan kimi gençlere nasihatlerinle ilham kaynağı oldun. Düşmanla çarpışmaktan korkmadan, yıkılmadan ve yenilmeden aslanlar gibi mücadelene devam ettin. Türk milletinin kahraman bir vatanseveri  olarak  düşmandan korkmayıp çocuklarını bir yakınına bıraktın  vatan savunması için mücadele ettin. Yunanlılara karşı savaşmak için eşinden kalan birkaç altını saklayarak onunla silah aldın ve düşmana haddini bildirmek için gece gündüz demeden çalıştın. Emire Ayşe Bacım!  Köyündeki erkeklerle birlikte  silah almak için şehre giderken yolunu eşkıyalar kesmişti. 


Sen  eşkıyalardan korkmamış ve onlara vatanı savunmak için , tüfek almak için şehre gidiyorum sizse burada yol kesip haraç almaya çalışıyorsunuz, alın her şeyimi alın, canımı alın demiştin  ve eşkıyalardan korkmamıştın. Bunun üzerine eşkıyalar yaptıklarından utanmışlar ve sana  altınlarını geri vermişlerdi. İşte sen böyle yürekli bir anasın, işte böyle vatanseversin ve vatanı için canını feda etmeye hazır olmuş bir yiğit kadınsın Ayşe Bacım. Yunanlılar ile çarpışarak tüm kadınlara örnek oldun ve Mustafa Kemal tarafından Ankara’ya  çağrıldın. Sana kadınların gururu olduğun için “Binbaşı “ unvanı verildi ve sen bu unvanı bileğinin gücü ile kazandın.  


Biz gençlere düşen görev de senin bizlere emanet ettiğin bu toprakları hayatımızın sonuna kadar korumaktır. Emanetine sahip çıkmak ve bu topraklarda yaşamak, sizin gibi atalara sahip olmak bizim için onur verici bir durumdur. Sizi çok seviyorum Binbaşı Emire Ayşe Hanım! İnşallah bizler de sizin gibi vatana lâyık evlatlar oluruz ve sizin gibi olamasak da vatan için çalışmaktan yorulmayan vatanseverler oluruz. 


Milli bayramlarda her zaman çok mutlu oluyoruz ve sizin gibi insanların evladı olmaktan da onur duyuyoruz. Sizler vatan için çalışmasaydınız, vatanı düşmana teslim etseydiniz bugün milli bayramlar diye bir bayramımız olmayacaktı ve  biz de sizleri tanıyamayacaktık. İyi ki bu milletin evlatları olmuşsunuz ve iyi ki bize böyle güzel bayramlar bırakmışsınız. Her bayram içimiz bir başka duygularla dolar, gözlerimiz yaşarır ama bu yaş zafer göz yaşıdır, bağımsızlık ve hürriyetin göz yaşı ve onurudur. 


Bu bayramlarımızı her zaman yaşamak ve çocuklarıma da sizleri anlatmak en büyük amacım olacaktır. Mektubuma son verirken sizlere Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiret dilerim. Mekanlarınız cennet oldun Kurtuluş Savaşı'nın asil kahramanları, kabriniz nurla dolsun sevgili Binbaşım, Emire Ayşe Bacım.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme