İletişim Formu

V Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 V Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları


 

Ver yiğidi, yiğide, Mevla rızkını yetire:  Yiğit kişilere Allah yardım eder ve evlilikleri iyi gider.  Evlilikte kişilik uyumunun da çok önemli olduğuna dikkat çeker bu atasözümüz.

 

Var varlatır, yok söyletir:   Zengin, varlıklı kimse varlığı ile övünür, yoksul olan kimse yoksulluğundan dert  yanar.

 

Vakıf tarla kimseye mal olmaz:  Maddi durumu olmayan insanlar için devlete bağışlanan tarlanın kimseye faydası yoktur. Çünkü o tarla sadece yoksullar içindir. Toplumsal yarar için  kullanılan şeylere el uzatmamalıyız.


 Vasiyet ölüm getirmez:  Vasiyet bırakmak ölmek demek değildir. İnsan yaşıyorken de bir vasiyet hazırlayabilir.

 

Vurma korkağa, cesur edersin:  Korkak insanlar dayak yemeye alışıklardır. Böyle insanlara sürekli vurulduğu zaman o kimseler bir zaman sonra dayaktan da korkmamaya başlar.  Kimsenin üzerine gidilmemeli, insanlar kışkırtılmamalıdır.

 

Verirsen veresiye, batarsın kara suya:  Veresiye mal bir kişi en sonunda iflas eder. Paramızı batıracak şekilde çalışmamalıyız.

 

Varını veren utanmamış:  İhtiyacı olana yaptığımız yardım küçük de olabilir. Bundan utanılmaz aksine kişiyi yardım etmek mutlu eden bir eylemdir.

 

Veren  eli herkes öper:  Yardımsever olan insanlara saygı da olur. Yardımsever bir kişi olmaya çalışmalıyız.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.