Etkili İletişimde Ön Yargının ve Empatinin Etkisini Açıklayan Kısa Bir Paragraf Yazınız.

 Etkili İletişimde Ön Yargının ve Empatinin Etkisini Açıklayan Kısa Bir Paragraf Yazınız.


İletişim kurmak insanoğlunun vazgeçilmezlerinden biridir. İnsan iletişim kurmadan hayatı etkili bir şekilde yaşayamaz. İletişim kurmak kişilerin birbirini daha iyi anlamasını sağlar ve insanları birbirine daha çok yaklaştırır. İletişim kurmada etkili iletişim kurulmalı, iyi konuşmacı olunmalı, iyi dinleyici olunmalıdır. Etkili iletişimi bozan unsur ise ön yargının olunmasıdır. Ön yargı; bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli koşul , olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı,  peşin hüküm anlamına gelir. Yani bir kimseyi tanımadan onun hakkında peşinen verdiğimiz hükümdür. Aslında insanları bir türlü kafamızda etiketlemektir ön yargı.  Bu son derece yanlış ve insani ilişkilere büyük zarar veren bir davranış şeklidir. Ön yargılı olmak kişinin yanılmasına neden olur. Ön yargılı olmak kişileri birbirinden uzaklaştırır ve kişilerin arasında sevgisizliğin oluşmasına neden olur.


Nefret gibi kötü duyguların oluşmasına neden olur ve böylece de hoşgörü diye bir şey de olmamış olur. Ön yargı köprüler kurmak yerine köprülerin yıkılmasına neden olur. Barış ortamı yerine savaş ortamı doğar, toplumda ayrışma ve çatışma meydana gelir. Ön yargının yüzünden daha başlanılmayan bir ilişki bitmiş olur ve daha birçok şeyde yaşamımızın  birçok noktasında olumsuz etkileniriz. İşte bunların olmaması için insanlar arası iletişimde kesinlikle ön yargıdan uzak durmalıyız. Kimseyi tanımadan, anlayıp dinlemeden onlar hakkında genel yargılara varmamalı, kimse hakkında peşin hükümde bulunulmamalıdır. Etkili iletişimi güçlendiren, onu şaha kaldıran, barış ve sevgi ortamını ortaya çıkaran en önemli kavram ise empati kavramıdır. Bir insanın kendini başka bir insanın yerine koyması, olaylara onun gözü ile bakması ve onun hissettiği bir şeyi yüreğinde hissetmesi  empati kavramının anlamıdır.

 

Empati kurulunca köprüler kurulmuş olur, sevgi bağları zincirler halinde ucu bucağı görünmeyen halkalara dönüşür. Kardeşlik ortamı doğar, İnsan birbirini daha iyi anlar ve küslükler olmaz. Şefkat ve merhamet duyguları baskın gelirken ve intikam duyguları yok olur empati sayesinde. Empati kurmak insanlar arası etkileşimin daha da artmasını sağlar. Toplum çatışma ve toplumsal ayrılıklar oluşmaz, dayanışma olur. Empati kurulduğu zaman birey ve toplumların dayanışma içerisinde hareket etmesini sağlayarak daha üretken olmasını sağlamaktadır. Bireyler ve toplumlar arasında  refah ve mutluluğun ileri seviyede yaşanmasını sağlar,

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme