Kendimi Seviyorum Çünkü… İle Başlayan Bir Kompozisyon Yazınız.

 Kendimi Seviyorum Çünkü…  İle Başlayan Bir Kompozisyon Yazınız.

 

Kişi ancak kendini severse, kendini olduğu gibi görüp kendine değer verirse başkalarını da sever ve başkalarına değer verir. Kendini sevmek  kendi yaratılışına saygı duyman demektir. Her insan kendisini sevmeli ve kendini küçük görmemeli, kendini başarısız görmemeli ve kendine olan inancını yitirmemelidir. Ben kendimi seviyorum çünkü ben Allah’ın yarattığı bir kulum ve Allah’ın verdiği akıl ile doğru ve yanlışı ayırt edebiliyorum. Bir kişi olumsuz bir olay yaşadığında kendimi onun yerine koyarak empati kurma becerisine sahip oluyorum. Kendimi seviyorum çünkü içimde şefkat ve merhamet duygusu olan bir insanım. Başkalarına ön yargılı olmayan , her zaman hoşgörüyü kendime temel ilke edinmiş biriyim.


 Kendimi seviyorum çünkü hayata kötümser bakmıyorum ve başkalarının hayatını da kötü etkilemiyorum. Başkalarının hayat kalitesini düşürecek  davranışlarda bulunmadığım ,için, kimseye art niyet beslemediğim için ve paylaşımcı bir insan olduğum için kendimi seviyorum. Bana kötülük eden birine aynı kötülükle cevap vermediğim için, intikam hırsı ile yanıp tutuşmadığım için, insanları olduğu gibi görüp o hali ile kabul ettiğim için kendime hayranım ve kendimi çok seviyorum. Başkalarının arkasından nefret ile konuşmadığım için, bencil olmadığım için Allah’a şükrediyorum.  İnsan olduğum için yeri geliyor ağlıyor, yeri geliyor gülüyorum.Bazen kırıldığım anlar ve kırıldığım kimseler oluyor. Kızdığım kimseler de oluyor ama bunu asla uç boyutlara taşımadığım için anı yaşayıp geçmişe takılmadan yoluma devam ettiğim için kendimi seviyorum ve kendime saygı duyuyorum. İnsan olduğum için elbette ki kusurlarım vardır, hatalarım olmuştur. Önemli olan o hataları düzeltmektir deyip tekrardan yola çıkıyorum ve azimle, sabırla yoluma devam ettiğim için, kendi hayatıma  sahip çıkıp bir işi sonuna kadar götürebildiğim için kendimi seviyorum.


 Arkadaş canlısı olduğum için, hiçbir menfaat beklemeden insanlarla iletişime geçtiğim için, insana sadece insan olduğu için değer verdiğim için kendimi seviyorum. Kendimi sevmem bencillik değildir çünkü kendimi başkaları ile  birlikte güzel işlere katkı sağladığım için, bir hayvana barınak yaptığım için, ihtiyacı olan birine yardım ettiğim için, insan olarak yaşamak isteyip bunu da elimden geldiği kadar uygulamaya çalıştığım için kendimi seviyorum ve elbette ki insan olan herkesi de çok seviyorum ve Yüce Allah’ın yarattığı her canlıya da saygı duyuyorum .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme