“Konuşmak İyidir, Susmak Daha İyidir. Aşırıya Kaçıldığında İkisi De Fenadır. “( La Fontaine) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Konuşmak İyidir, Susmak Daha İyidir. Aşırıya Kaçıldığında İkisi De  Fenadır. “( La Fontaine) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanlar günlük yaşamlarında iletişim kurmak için, birbirlerini daha iyi anlamak ve birbirlerine kendilerini  daha iyi ifade edebilmek için iletişim kurmaya mecburdurlar. İletişim olmadığı zaman hayat da durmuş gibi olur.  Konuşmak iyidir. Çünkü ancak konuşarak içimizdekileri karşı taraftaki kişi ya da kişilere aktarabiliriz. İnsan konuştuğu zaman rahatlar, mutlu olur ve kendini ifade etmenin mutluluğu içinde yaşamaya devam eder.  Konuşmak kısa ve öz olduğu zaman iyi olur. Yeri geldiğinde susmak ise daha iyidir.


 Çok konuşmak kişinin hem kendi sağlığı açısından iyi değildir hem de kişiyi toplum içinde küçük düşürür. Çok ve boş konuşan insanlar kendi değerlerini kendi  dilleri ile yok ederler.  Her şeyi biliyorum havası içinde olan çok bilmiş insanlardan toplum bir süre sonra sıkılmaya başlar ve çok konuşan kişileri de yanlarında istemezler, gerekirse böyle kişiler le araya mesafe konulur. Çok konuşan kişide çok da yalan olur. Gerekli gereksiz her şeyi konuşan , diline bir türlü hakim olmayan kişiler başlarına olmayan belalar da açabilir. Hem fazla konuşmak hem de fazla susmak da kötüdür. Çok fazla konuşan kişilerin  nelerle karşılaşacağını yukarıdaki cümlelerimde ifade ettim. Çok fazla susmak ise kişiyi bir zaman sonra asosyal bir durumuna getirir. Hiç konuşmamak, kimseye derdini anlatmamak, kimse ile mutluluğunu paylaşmamak kişinin bir zaman sonra psikolojisinin bozulmasına ve yalnız kalmasına neden olur. Sürekli susmak, bir çift kelime dahi konuşmamak,  kişinin yanındaki sevdiklerini de kendisinden uzaklaştırır ve bunun sonucunda da geri dönüşü olmayan büyük bir uçuruma doğru gidilir. Sevdiklerimizle konuşmadığımız zaman, çocuklarımızla konuşmadığımız zaman yalnız kalmaya mahkum kalırız ve insanlar bizden bir süre sonra bıkmaya ve soğumaya başlar. İnsanlar aramızdaki büyük bir  iletişimsizlik sorunu ortaya çıkar.


 Sürekli susan insan,  iletişim kurmayı seven insanları bıktırır ve  kişiler sürekli susan kimselerden bir an önce kurtulmak için onun olduğu yeri de terk ederler. Yani bu sözde anlatılmak istenen her şeyin fazlasının  ve hiç olmamasının zararlı olduğu ile ilgili bir sözdür. İnsanlar arası iletişimde her zaman ölçü olmalıdır. Ölçülü konuşulduğu zaman, yeri geldiği zaman susmayı bildiği zaman insanlar işte o zaman daha sağlıklı ve daha doğru bir iletişim kurma biçimi ortaya çıkacaktır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme