“Bir Çocuğa Yalan Söyleme Demeyin. Doğruyu Söyle Deyin. Birincisinde Suçlamış İkincisinde Yol Göstermiş Olursunuz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon

 “Bir çocuğa yalan söyleme demeyin. Doğruyu söyle deyin. Birincisinde suçlamış ikincisinde yol göstermiş olursunuz.” (Victor Hugo) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Çocuklar geleceğin  büyükleri, yarınlarımızın ışıklarıdır. Onları yetiştirirken çok dikkatli olmak gerekir. Çocuklara nasıl bir eğitim ve terbiye verilirse bu eğitim ve terbiye ileriki yaşamında çocuğa yol gösterecek olandır. Bir çocuğa yalan söyleme diyerek başlamak aslında onu yalan söylemeye teşvik etmek demektir.

 

Yalan söyleme dediğiniz zaman çocuğu doğudan suçlamış olursunuz. Bunun yerine doğru nedir, doğruyu söyle evladım denmelidir. Bu şekilde dendiği zaman çocuk kendisinde suçluluk duygusu hissetmeyecek, kendisine güvenildiğinin farkında olacak ve dolayısıyla da yalana başvurmayacak, doğru ne ise onu söyleyecektir. Hem suçlanmaktan  kurtulmuş olacak hem de çocuğa yol gösterilmiş olacaktır. Özellikle de anne ve babalar çocuklarına en ufak bir hatada   hemen ön yargılı davranırlar. Bunu tüm anne ve babalar olarak genelleyemem ama  çoğu anne ve baba bu şekilde davranır. Böyle davranmak yerine onlara güvenmeyi öğrensek, onlara yol gösterici olsak ve doğruları kendi hareketlerimizle onlara gösterebilsek ve onlara rol model olsak daha iyi olur.


Böyle yaptığımız zaman da çocuk nasıl davranması gerektiğini daha iyi bilir ve böylece ahlaki eğitimi de başarı ile geçmiş olur. Yeter ki onları suçlayıcı bir dille üzmeye çalışmayalım ve onlara gerektiği yerde yol gösterip onların geleceklerine iyi yönde hazırlanmasını sağlayalım.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme