“Cesurun Ayakları Dayanmak, Korkağın Ayakları Kaçmak İçin Yaratılmıştır.” Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Yazınız.

 “Cesurun Ayakları Dayanmak, Korkağın Ayakları Kaçmak İçin Yaratılmıştır.” (Hz. Ali) Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Yazınız.Nice yiğitler vardır ki vatan için, millet için, onur ve şereflerini  korumak için ne acılar çekmiş, ne sürgünler yemiştir.  Korkusuz, yürekli cesur insanlardır  bunlar.  Haksızlığa karşı boyun eğmeyen, adaletsizliğin olduğu yerde sesini kısmayan adam gibi adam olandır cesur insanlar. Cesurun ayakları dayanmak, korkağın ayakları kaçmak için yaratılmıştır der Hz. Ali. Gerçekten de cesur insanlar her şeyden kolay kolay yılmayan, önünde büyük engeller  olsa bile o engelleri aşmak için ömrünü harcayan, yalana, hileye başvurmayan, dürüst insanlardır onlar. Onlar korkak ve kaypak olanlara göre daha dirayetli kimselerdir.  Çıkarları için kendilerini satmayan, onurunu ayaklar altına almayan, dünya malına tamah etmeyenlerdir.  Onun  için ayakları, yürekleri, beyinleri, iradeleri daha güçlü daha dayanıklıdır.


 Korkaklar ise haksızlık karşısında susarlar, çıkarları ne tarafa değişirse oraya giderler,  güçlü ve zalim olanın yanında dururlar, güç merkezi değiştikçe de fırıldak olurlar. En ufak bir zorlukta dayanamazlar ve  korkudan kaçacak delik ararlar. Oysa cesur insanlar korkmaz, sonunda ölüm bile olsa doğruluktan, dürüstlükten, güvenilir ve emin insan olmaktan asla ve asla ayrılmazlar. Çünkü onların yaşam sebebi  insanca yaşamak, insan onuruna yakışan bir hayat sürmek, haksızlıklara karşı mazlumun hakkını aramak ve mazlumun, yetimin, öksüzün hakkını zalimlere yedirmemektedir. Onun için yüksek ruhlu, yüksek kalitede , yüce insanlardır, alçakgönüllü ve  merhametli kimselerdir cesur insanlar. 


Ekmeğini helalinden kazanmak için çalışırlar. Haram mal yemeyen, alın teri ile hayatını  geçindirmeye bakan yürekli insanlardır. Yılmadan, yorulmadan, nefesinin son damlasına kadar bileğinin gücü ile, ayaklarının gücü ile hayatını yaşayan ve kendisine saygısı olan, kendi mahremine saygısı olan  değerlerdir cesur kimseler. Onlara  göre haksızlığa karşı susmak kendine ihanet etmektir, kendi değerlerini yok saymaktır. İşte biz de her zaman cesur, dürüst ve güzel ahlaklı bireyler olmalıyız ve güzel ahlaklı ve cesur çocuklar yetiştirmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme