“Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 “Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsan hayatta her zaman doğru, dürüst ve güvenilir bir kimse olmalıdır. Doğru olan insan hiç bir zaman yalan söylemek zorunda kalmaz ve her zaman o insanlara saygı duyulur.  Doğru söyleyen kişiler çıkarları için bile yalana başvurmazlar. Doğrular kimi çıkarsız çevreleri rahatsız etmeye başladığı zaman bu çevreler o doğru insanın yanından uzaklaşmasını ister ve ona karşı olumsuz tavır alırlar.  İnsan zarar göreceğini bilse de doğruyu söylemekten asla vazgeçmemeli, hayatına doğru ve dürüst bir şekilde devam etmelidir.

 Günümüzde doğruyu söyleyen de azalmıştır, doğruya kulaklarını tıkayan da. Herkes kendi çıkarları peşinde koşmaya başlamıştır. İnsan yanlış yaptığı zaman bu yanlışını söyleyen kişiye öfke duymak yerine ona teşekkür etmelidir. Yeri geldiği zaman kendimize öz eleştiri de yapmalıyız ve bize yanlışımızı söyleyene sırt çevirmemeliyiz. Yalandan, riyadan yana olmamalıyız. Mazlum ve hakkaniyete önem veren kişilerin yanında yer almalıyız. 


Doğru söyleyeni yanımızdan uzaklaştırmak yerine aksine onunla dost olmalıyız ve o insandan zarar gelmeyeceğini, o insanın güvenilir kişi olduğunu düşünmeli ve böyle insanlar ile iletişim halinde olmalıyız. Güçlü, kaypak ve zalim kimselere destek olmamalıyız. Haksızlık karşısında susmamalıyız ve her yerde doğrudan yana olmalıyız.

1 yorum:

Deneme