“Herkes Kendi Hayatının Mimarıdır.” Sözü Konulu Kompozisyon

 “Herkes Kendi Hayatının Mimarıdır.” Sözü Konulu KompozisyonHer insanın kendine göre ilgi ve yetenekleri vardır. Önemli olan bu ilgi ve yeteneklerin farkında olup onlar üzerine düşünmek ve harekete geçmektir. Bunu yaptığımız zaman kendi hayat yolculuğumuz da başlamış olur. İlk olarak ulaşılabilir hayaller kurmalı ve  o hayallerin peşinde koşmalıyız. O hayallerin peşinde koşmak için de ciddi bir çaba sarf etmek gerekir. Disiplinli bir çalışma ve sabır kişinin kendi hayatının mimarı olmasını sağlar. Kişinin tercihleri onun nasıl bir yaşam süreceğini belirler. İyiyi de kötüyü de kendimiz belirleriz.

 Bizim başkanımız, liderimiz olmasına gerek yoktur. Biz önce kendi hayatımızın mimarı olmalıyız ve kendi kendimizin efendisi olmalıyız. Beynimizi bir başkasına satmamalıyız. Olaylar üzerinde kendi düşüncelerimizi masaya yatırmalı, sorgulamalı, eleştirel düşünme becerisine sahip olmalı ve daha bir çok şey yapmalıyız. İnsan kendi yaşamının başkanı olduğu zaman kimseye el açmaz ve alan kişiden çok veren kişi olur. Sevgi veriri, bilgi veriri, merhametini yansıtır, hoşgörülü olur, çalışkan olur. Tüm bunlar olduğu zaman da kişi mutlu olur ve dolu bir hayat geçirir. Belirli bir yaşa geldiğinde geride neler diye bırakmışım deyip kendi ile gurur duyar ve bu dünyadan da boş insan olarak ayrılmamış olur. 

Yeter ki isteyelim, yeter ki azimli olalım ve mücadelemizden asla vazgeçmeyelim. Hayat her ne kadar karmaşık olsa da önüme çeşitli zorluklar çıksa da  kendi hayatımızın yönlendiricisi olmalıyız ve okumalıyız, araştırmalıyız, meraklı olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme