10 Tane Özdeyiş ve Anlamlarını Kısaca Açıklayınız.

 10 Tane Özdeyiş ve Anlamlarını Kısaca Açıklayınız.


* “Affetmek ve unutmak, iyi insanların intikamıdır.” (SCHİLLER): İyi insanlar içinde kötülük barındırmadığı için, sinsilik olmadığı için kendisine yapılan kötülükleri çabuk affederler ve unuturlar. Çünkü böyle insanlar kin tutmazlar. İyi insanlar asil kimseler oldukları için, kötülükle beslenmedikleri için, kötülükten zevk almadıkları için onların ruhu hep temiz kalır ve hoşgörülü kimseler olur.

* “Aklın ve ilmin üç büyük düşmanı vardır: Kötülük, bilgisizlik ve tembellik.” HAECKEL: Aklın ve ilmin düşmanı bilgisizliktir. Bilgisiz olan kişi cahil olur ve değişime kapalı olur. Değişmek için en ufak bir çaba harcamaz cahilliği ile yaşamaya devam eder. Kötü olan insan ise yaptığı kötülük yüzünden kimse tarafından sevilmez ve attığı sinsilik okları kötü insanın kendine geri döner. Tembellik ise insanoğluna yakışmayan bir şeydir. Tembel insanlar ne kendilerine nede içinde yaşadığı topluma faydası olan, içi boş kimseler olur ve hazır yiyiciler olarak asalak bir şekilde hayatlarına devam ederler. Oysa insan iyi olduğu zaman, bilgili olduğu zaman, çalışkan olduğu zaman hayata katılır, mutlu olur ve insana yakışan şeyleri de yapmış olur.

 

* “Arkadaşını yalnızken ikaz et, başkalarının yanında öv.” PUBLIUS CYRUS: En çok yaptığımız hatalardan birini de sevdiğimiz insanların hatasını başkalarının yanında söylemektir. Özellikle e arkadaşlarımıza bunu yaparız ve sanki diğer kimselere hava atmış oluruz. Millete ahkam keseriz. İyi bir insan arkadaşını, değer verdiği dostunu başkalarının yanında uyarmaz. Onu bir köşeye çeker ve yanlışını baş başa kaldıklarında söyler. Bu yapıldığı zaman gerçek arkadaşlık olur zaten diğer türlüsü şovdan ibarettir.


* “Akıllı olmak da bir şey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.” DESCARTES: İnsanın akıllı olması güzeldir ama insan aklını kullanmadığı zaman, kendine ve başkalarına faydalı olmadığı zaman o aklın hiçbir anlamı olmaz. Çünkü kullanılmayan aklı bir süre sonra çürümeye başlar ve aşırı konfor sahibi olmak da kişinin aklının gerilemesine neden olur. Önemli olan aklımızı kullanmak ve faydalı olan, insanlığa katkı sağlayan işlerin peşinde koşmaktır aklı iyi kullanmak.

* “Ana ailenin güneşidir.” Bir ailede o olmazsa orada büyüyen çocuklar gölgede kalmış meyveler gibi olgunlaşmazlar. PESTALOZZI:  Anne bir ailenin her şeyidir. Evi çekip toparlayan, çocuklarına sevgi gösteren, saygı gösteren, onları sıcacık sevgisi ile besleyen ve tüm içtenliğini onlara verebilen anneler ailenin güneşi gibi olurlar. Ailede anne olmadığı zaman o aile karanlık bir ülke gibi olur ve içi boş bir ruhsuz ortam ortaya çıkar. Oysa anneler bir ailenin en temel direğidir. Anne olmadığı zaman orada yetişen masum çocuklar da olgunlaşamazlar, kendilerini iyi yetiştiremezler ve hep bir yanları ömür boyu eksik kalır. Onun için anne her şeydir. Anne candır.


* "Alışkanlıklar bırakılmazlarsa, zamanla ihtiyaç haline gelirler." ST. AGUSTİNE: Alışkanlıkların olumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Öğrendiğimiz kötü bir alışkanlık bırakılmadığı takdirde zamanla gereksinim haline dönüşür ve ondan vazgeçemeyiz. Onun için iyi alışkanlıklar edinmeliyiz.

* "Allah, dolu ellere değil, temiz ellere bakar." P.SYRUS: Önemli olan çok zengin olmak değildir. Önemli olan bir işi alnının teri ile yapmak, evine helal ekmek götürmek, çocuklarına örnek bir birey olmaktır. Çünkü Allah bir elin doluluğuna değil o elin temiz olup olmadığına hırsızlık yapıp yapmadığına, yalan söyleyip söylemediğine vb bakar. Yani bir insanın dürüst olmasına bakar.

* "Başarı, cesaretin çocuğudur." BENJAMİN DİSRAELİ: Başarılı olmak için bazı riskleri de göze almak yani cesur olmak gerekir. Ya kaybedersem mantığı ile hiçbir işe giremezsek o zaman zaten başarısız bir hayat sürmeye devam ederiz. Başarılı olmak için cesur olmak gerekir ve çok çalışmak gerekir. Bunlar yapıldığı zaman başarı da kendiliğinden ortaya çıkacaktır.


 

* "Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir." ABRAHAM LINCOLN: Başkalarının özgürlüğüne saygı duymayanlar özgürlüğü hak etmezler. Kendimiz özgürsek başkalarının özgürlüğü içinde mücadele etmeliyiz ve herkesin özgürce bir yaşam sürmesine katkı sağlamalıyız.

 

*" Bir insanın tek başına mutlu olması, utanılacak bir şeydir." ALBERT CAMUS: Bu sözde bencilliğe dikkat çekilmiştir. Tek başına yaşamaktan mutlu olan insanlar başkaları ile bir şeylerini paylaşmaktan mahrum olan, bencilliği içinde mutlu olmaya devam eden kimselerdir. Bir insan tek başına mutluysa ve bencilliğini seviyorsa bundan utanmalıdır:

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme