Engelliler İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Engelliler İle  İlgili Kompozisyon Yazınız.


Hayatın her zorluklarına rağmen ayakta kalabilmeyi beceren, yetenekleri ve muhteşem zekaları ile büyük başarılara imza atan engelli bireyler bir toplumun  en önemli  ve en özel kişileridir.  Engelli olmayan insanlar kendilerini engelli olan bireylerin yerine koymalı, empati kurarak o kişilerin nasıl zorlu hayat koşullarından geçtiğini tahmin etmelidir. İnsan bedenen engelli olabilir önemli olan  kalpten engelli olmamaktır. Yani insani duygulara sahip olabilmek, üretebilmek, çalışabilmek ve kendine değer vererek yapılamayacak zannedilen şeylerin üstesinden gelmektir. Bazen engelli olmayan bireylerde şımarıkça hareketler, sahip oldukları şeyleri küçümseme, kimseyi beğenmeme gibi tavırlar gözlenir.

 Haline şükretmeyen ve tembel olmaya yatkın olan kimselerdir bunlar. Oysa engelli olup dünya dalında büyük başarılara imza atmış, zekasına hayran kaldığımız, insanlığına, merhametine hayran kaldığımız görünüşte engelli ama yüreğinde ne coşkun denizler olduğu, ne gibi güzel işleri yapacağını aklından geçirdiği nice engelli kardeşlerimiz vardır. Bu  engelli kardeşlerimizin yaptığı takdire değer şeylerdir.  Örneğin  Milli Ampute Futbol takımımız büyük başarısı ile dünyada bu yıl birinciliği hak etmiş ve herkesin gözü önünde olan bu başarı büyük sevinç göz yaşlarına neden olmuş, o futbolcuların eşleri, çocuklar tribünlerde sevinçten ağlayarak zafer göz yaşları dökmüştür. Sadece onlar mı biz seyirciler de hem ağladık hem de onlarla gurur duyduk. İzlenmesi gereken muhteşem bir şölendi birinciliğimiz. Şampiyonluğu getirmişti engelli kardeşlerimizi ülkemize.

 Her ne kadar onlar her türlü engeline karşı hayata tutunsa da bazen çevresel koşullar, bazen de insanların onlara karşı olumsuz tutumu engelli kardeşlerimizi derinden yaralamaktadır. Onlara ön yargı ile bakılması üzer en çok da engelli bireyleri. Oysa engelli olup hiçbir engeli olmayan kişilerden daha büyük işler yapmış kişilerin sayısı da az değildir. Engelli bir bireyin illaki çok başarılı olması gibi bir beklenti de doğru değildir aslında. Onları olduğu gibi kabul edebilmek, onların da sosyal yaşama uyum sağlamasına destek olmak insanlık görevidir. Engelli kimselerin ailelerine de destek olmak ve onlara moral vermek gerekir. Çevre koşulları onlar için daha kullanışlı hale getirilmeli ve her ne yapılacaksa engelliler de düşünülerek yapılmalıdır. 

Engellilere yönelik her türlü şiddete de toplum olarak tepkimizi sert bir şekilde ifade etmeliyiz. Onların kötü niyetli insanlara değil iyi niyetli kimselere gereksinimi vardır. Onları severek, sayarak, onlara şefkat göstererek insan oluruz ancak ki eğer ki kendimizi insan olarak görüyorsak. Bizden bir şey için yardım istediklerinde candan yardım ederek mutlu edebiliriz onları. Bizden yardım istemediklerinde onlara acıyormuş gibi yaparak zorla yardım etmeye çalışıp onların canını yakmaya çalışmamalıyız. Yani duyarlı ve bilinçli insanlar olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme