Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nden Yola Çıkarak Eşitlik ve İnsan Hakları Konulu Konuşma Örneği

 Hz. Muhammed’in Veda Hutbesinden Yola Çıkarak Eşitlik ve İnsan Hakları Konulu Konuşma Örneği


Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed insanlar arasında hiçbir ayrım olmadığını Veda Hutbesinde şu sözleri ile dile getirmiştir:

“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah tenli üzerinde, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.” demiştir.


Sevgili öğretmenim, kıymetli sınıf arkadaşlarım!

Bilindiği gibi Yüce Allah hepimizi topraktan yaratmıştır. Topraktan yaratılan biz insanlar yine toprağa gideceğiz. Onun için ölümlü olan şu dünyada kimsenin kimseden en ufak bir üstünlüğü yoktur. İnsanlar eşittir. Kibir ve şımarıklık insana yakışmayan tavırlardır. İnsanlar arasında ayrım yapmak kişinin kendi acizliğinin göstergesidir. Büyüklenmek, ırk yarımı yapmak, ten ayrımı yapmak insana yakışmayan kötü davranışlardır.

 

Sevgili arkadaşlar!

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa, alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan o  güzel insan her zaman  merhametten yana, insan haklarından yana olmuş, insanlar arasında ayrım yapılmaması gerektiğini vurgulamıştır. İnsan canlı ve ölümlü bir varlıktır. İnsanlar arasında ayrım yapmak, kendine göre guruplar oluşturup diğer insanları aşağılamak kişinin kendi küçüklüğünün göstergesidir. Tüm insanlar eşittir ve aynıdır. Asıl önemli olan ahlak olarak en üstün olanıdır. Güzel ahlaklı olan, güvenilir olan insanlar topluma örnek olan kimselerdir. İnsanlar arasında ırk ayrımı yapmak, dışlamak diğer insanların canını acıtmaya çalışmak günahtır ve İslam dinine de yakışmayan davranışlardır.


Sevgili dinleyiciler!

Özellikle  medeniyim, insan haklarına önem veriyorum deyip, eşitliği savunan kimi ülkeler ne yazık ki bu dedikleri ile çelişen ülkelerdir. Bu ülkelerde yıllarca siyahi kardeşlerimize yapılan ırk ayrımı onların kendilerini kötü hissetmelerine neden olmuştur. Mesela Almanya2da yapılan bir araştırmaya göre ülkede yaşayan siyah tenli insanlara günlük yaşam başta olmak üzere iş sahası, kiralık ev bulma gibi bir çok alanda  ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığı ortaya konulmuştur. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin değişmeyen sorunudur ırkçılık. Sırf siyah tenli diye yakın zamanda Amerikan polisi tarafından boğazına basılarak öldürülen masum insanın vebalini kim verecek. Nerde eşitlik, nerde insan hakları diye soruyorum. Açıktan savunulamasa bile ABD toplumunun önemli bir kesiminin hala ayrımcı zihniyete ve yabancı düşmanlığı fikrine sahip olduğu ifade ediliyor. ABD'de son yıllarda özellikle siyahilere yönelik polis şiddetinin cezasız kalması da ırk ayrımcılığının örnekleri arasında gösteriliyor.


Siyahi zanlıları orantısız şiddet kullanarak vuran beyaz polislerin çoğu zaman mahkemeye bile çıkarılmadan aklanması ülke genelinde geniş kapsamlı protestolara ve şiddet olaylarına neden oluyor. Oysa bizim dinimiz ırkçılığı yasaklıyor ve Efendimiz bunun doğru olmadığını Veda Hutbesi2nde çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. İnsanlar eşit olarak doğmuştur ve kimsenin sırf farklı bir tenden diye eziyet görmesi zalimlikten başka bir şey değildir. Her insan hürdür, eşittir. Irk ayrımcılığına dur demeliyiz ve ırk ayrımcılığı yapan bu ülkeleri kınamaya devam etmeliyiz. Beni sabırla dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme