Satın Alınan Oyuncağın Mı Yoksa Emek Verilerek Yapılan Oyuncağın Mı Daha Değerli Olduğunu Düşünüyorsunuz? Neden?

Satın Alınan Oyuncağın Mı  Yoksa Emek Verilerek Yapılan Oyuncağın Mı Daha Değerli Olduğunu Düşünüyorsunuz? Neden?


Çocukların en sevdiği nesneler oyuncaklardır. Oyuncaklar sayesinde çocuklar hem öğrenir, hem eğlenir. Böylece gün içinde sıkılmamış olur. Özellikle de çocukların zeka gelişimine katkı sağlayan oyuncaklar onların daha dikkatli olmalarını, algılarının daha iyi gelişmesini sağlar. Satın alınan oyuncak benim için hazırdan geldiği için kısa süreliğine bana mutluluk verir.  Benim  için değerli olan oyuncak emek verilerek yapılan oyuncaktır. Özellikle de babamla birlikte kendi küçük atölyemizde günlerdir uğraşarak küçük bir araba yaptık. 


O arabanın yapılması o kadar çok zor olmuştu ki her işi ile tek tek uğraşmak hem sabır gerektiren bir eylemdi hem de zevkliydi. Çünkü kendimiz yapıyorduk ve arabanın her bir parçasının nasıl yapıldığını, tekerlerinin nasıl takıldığını tek tek görmek ve arabaya dokunarak kendime ait bir şey yapmak müthiş bir duyguydu. İnsanın anılarının olduğu, emeğinin olduğu her şey daha değerlidir ve daha güzeldir. Mesela o minik arabayı yaparken babamla birlikte konuştuğumuz konuları hatırlıyorum, yanlış parçayı yanlış yere taktığımız zamanki gülüşlerimizi hatırlıyorum . Bunlar bile bana büyük mutluluk veriyor. Çünkü her şeyinde alın teri var, sabır ve kararlılık vardı. Üç gün sonunda yaptığımız minik arabamız şimdi vitrinde. Onu ömür boyu saklayacağım. Çünkü ben yaptım.


 Babamın da katkıları ile yaptım bu arabayı. Onun için satın alınandan her zaman daha değerli olacak. Satın alınan şeyi her zaman alabilirim ama kendi elimle yaptığım şeyin zevkini o satın alınan araba bana ne yazık ki veremez. O yüzden kendi yaptığım oyuncaklar daha değerlidir.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme