Büyüklerimize, Yaşlılarımıza Saygı Konulu Kompozisyon Yazınız.

 Büyüklerimize, Yaşlılarımıza Saygı Konulu Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanlara saygı göstermek insan olmanın en güzel yanıdır. Birey ilk olarak içinde doğduğu aile bireylerine karşı saygılı olmalı, onları sevmeli ve onlarla güzel geçinmelidir. Ailemizdeki büyüklerimize, yaşlılarımıza da hürmet etmeliyiz.  Daha sonra toplumdaki diğer büyüklerimize ve yaşlı kimselere saygıda kusur etmemeliyiz. Büyüklerimiz yılların süzgecinden geçerek her türlü zorluğu görmüş, her türlü deneyim sahibi olmuş insanlardır.


Onların yaşadıkları şeyler daha çoktur ve daha çok bilgi sahibi olmuşlardır yıllar içinde. Onun için büyüklerimizin nasihatlerine kulak vermeliyiz. Onlara karşı nazik olmalıyız. Kaba davranışlarda bulunmak, büyüklerin kalbini kıracak davranışlar sergilemek  bizi onların gözünde küçültür.  Onlar yaşlandı diye onların bilgileri ile, yaşam deneyimleri ile dalga geçmemeliyiz. Hem onlardan bir şey öğrenmeliyiz hem onlara bir şeyler öğretmeliyiz. Yani bizde yeni gelişmelerden büyüklerimizi haberdar etmeliyiz.  Bayramlarda, özel günlerde büyüklerimizi ziyaret etmeliyiz ve onlara güzel gönlümüzden kopan hediyeler alarak onların  mutlu olmasını sağlamalıyız ve değerli olduklarını onlara hissettirmeliyiz. Otobüste, uçakta, arabada, tramvayda büyüklerimiz varsa onlara kendi sıramızı vermeliyiz ve onların oturmasını , ayakta yorulmamasını sağlamalıyız. Onları üzecek davranışlar içinde bulunmamalıyız. Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed büyüklere saygılı olmak ile ilgili şu sözü söylemiştir: “Herhangi bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse, Allah da ona yaşlandığında saygı gösterip hizmet edecek kimseler yaratır.” (Hadis-i Şerif)Bu sözün içindeki anlamı da kendini bilen insan iyi anlar.


Yaşlılarımıza karşı çok bilmiş tavrılar sergilemeliyiz ve onların yanında fazla konuşmamalıyız.  Onların bizi sevmelerine ve bize şefkat göstermelerine izin vermeliyiz. Bize gereksinim duyduklarında her zaman yanlarında olmalıyız ve onlara destek olmalıyız. Örneğin; Yaşlı bir komşumuz varsa ve ona bakacak kimsesi yoksa bizler onlara maddi ve manevi olarak destek olmalıyız, iyiliği yaparken de saygılı davranmalıyız ve onu incitecek davranışlarda bulunmamalıyız. Kendimizi onların yerine koyarak empati kurmalıyız ve bir gün bizlerin de yaşlanacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme