Okullarda Forma Giyilmeli Konulu Münazara

 Okullarda Forma Giyilmeli Konulu Münazara

 

Okullarda her türlü kıyafetin giyilmesi anlamsızdır. Maddi durumu iyi olan çocuklar rengarenk kıyafetler ile okula gelirken maddi durumu iyi olmayan çocuklar ise kıyafetleri fazla olmadığı için birkaç çeşit kıyafetle okula gelmektedir. Bu durumda da çocuklar arasında kıyaslama başlamaktadır. Maddi durumu olmayan çocuklar güzel ve renkli kıyafetler giymediği için kendi kötü hissedecek ve içinden çok üzülecek  belki de  geceler boyunca ağlayacaktır.


Ben neden diğer arkadaşlarım gibi farklı kıyafetler giymiyorum, biz neden fakiriz gibi duygu ve düşüncelere sahip olarak kendini kötü hissedecek belki ailesini bile böyle biri durma düştüğü için içten içe suçlayacak ve onlara karşı kötü duygular besleyecektir. Bu durumda da çocukta psikolojik olarak sıkıntılara neden olacaktır. Özellikle de sınıf içindeki çocuklar arasında zengin fakir ayrımı yapılmaya başlanacak. Zengin ve güzel giyinenler bir tarafa fakir ve fazla çeşit giyinmeyeneler bir tarafa olacaktır. Böyle bir  sorunda ayrışmaya neden olacak, sevgisizliğe ve ön yargıya neden olacaktır. İşte bu olumsuzlukların olmaması için, okulda forma giyilmeli ve her öğrenci de aynı renk ve aynı tip formayı giymelidir. Böylece çocuklar arasında saçma sapan bir yarış başlamayacak ve hiçbir çocuk da kendini kötü hissetmeyecektir.


Dersler tıkırında gidecek, çocuklar arasında çocukça konuşmalar olacak ve çocukluklarını yaşamaya devam edecektir. Bunun için okul denilen ortam eşitliğin olduğu ortam olmalıdır ve çocuklarımız aynı kıyafetle okuluna gidip gelmeli ve isteyen istediğini okul çıkışı zaten giymeye devam edecektir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme