“Keçiyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur.” (Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur) Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Keçiyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur.” (Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur) Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsan ne kadar fazla varlığa sahip olursa olsun gözü bir türlü doymayan tek canlıdır. Diğer canlılarda böyle bir şey yoktur. Mesela bir aslan avını avladığı zaman bir köşeye çekilir ve yediklerini sindirmeye başlar ve dinlenir. Çünkü o günkü avını avlamıştır ve o gün karnı doymuştur. Aslan yine gezmeye, hareket etmeye devam eder ama başka bir canlıya zarar verme girişiminde bulunmaz. Oysa insan hırslı olduğu için gözü bir türlü doymaz.

 

 Özellikle de açgözlü insanların gözü hiç doymaz. Onların gözünü doyuran tek şey kara topraktır. Gözü doymayan insanlar daha çok para kazanmak için, daha fazla zengin olmak için küçücük çıkarları için kendi yaşamlarını ve sahip olduğu varlıkları tehlikeye atarlar. Böyle insanlar küçük hesapların peşinde koşan kimselerdir. Günümüzde açgözlülük daha da artmıştır. İnsanlar daha fazla kazanmak, en iyisine sahip olmak, hep benim olsun demek düşüncesi ile açgözlülüğünü artırmışlardır. Bu kadar fazla  açgözlülüğün sonu ise hüsranla biter. Daha çok kazanma arzusu ile kendi yaşamlarını bile tehlikeye atan aç gözlü, bilinçsiz kimseler en büyük zararı da yine kendilerine verirler.

 

 Bundan dolayı bize yetecek kadarını istemeliyiz. Daha fazlasını istemek yerine ihtiyacı olanlara yardım etmek daha doğrudur. Küçücük menfaatler için büyük tehlikelere girmeye gerek yoktur. Kendimizi değiştirmeliyiz ve küçük hesaplar peşinde koşmak yerine daha insancıl hedefler peşinde koşmalıyız. Böylece başımıza büyük belalar da açmamış oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme