“Misafir Gelecekmiş Gibi Evini, Ölüm Gelecekmiş Gibi Kalbini Temiz Tut.” Sözü İle İlgili Kompozisyon

 “Misafir Gelecekmiş Gibi Evini, Ölüm Gelecekmiş Gibi Kalbini Temiz Tut.”  Sözü İle İlgili Kompozisyon

 

Temizlik imandandır der atalarımız. Gerçekten de temiz olan evlere gitmeyi, orada sohbet etmeyi, güzel anlar geçirmeyi ister insan. Özellikle de yakın akrabalarımızın, arkadaşlarımızın evlerine gittiğimiz zaman, onların evinin tertemiz olduğunu gördüğümüz zaman mutlu oluruz ve içimiz ferahlar. Eğer kendi evimiz onların evi kadar temiz değilse de hemen onları örnek alırız ve kendi evimizi de tertemiz hale getiririz. Çünkü temizlik temizliği çeker. Misafir gelecekmiş gibi evini, ölüm gelecekmiş gibi kalbini temiz tut der Mevlana.

 

Gerçekten de evimizi her zaman misafir gelecekmiş gibi temiz tutmalıyız. Çünkü temizlik kişinin hem kendine olan saygısı hem de eve gelecek olan misafire saygısıdır. Evini temiz tutmayan insan mutlu da olamaz. Her yerin pislik içinde olması kişiye huzursuzluk verir. Temizlik bir yerin en güzel süsü ve gösterişidir. Bunun için hem bedenimizi, hem yaşadığımız yeri temiz tutmaya çalışmalıyız. Ölüm gelecekmiş gibi de kalbimizi temiz tutmalıyız. Kalbimizi kötü hırstan, kibirden uzak tutmalıyız. İnsanlar hakkında ön yargılı olmamalıyız. Kıskançlığı kalbimizden söküp atmalıyız. Niyetimiz her zaman doğruluk ve dürüstlük üzerine olmalıdır.

 

Güvenilir ve iyi niyetli insanlar olduğumuz zaman kalbimizin ekmeğini yeriz. İyi niyetli insanın Cenabı Hak da her zaman yanında olur ve ona hak ettiğini hem bu dünyada hem de öte dünyada verir. Kalbimizi kirden arındırmalıyız. Temiz bir kalp ile Allah2ın ve insanların huzuruna çıkmalıyız. Böyle olduğu zaman hem mutlu oluruz hem de yaşamanın güzelliğinin farkına varırırız.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme