Düşünmek ve Söylemek Kolay, Fakat Yaşamak, Hele Başarı İle Sonuçlandırmak Çok Zordur.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

 “Düşünmek ve Söylemek Kolay, Fakat Yaşamak, Hele Başarı İle Sonuçlandırmak Çok Zordur.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

 

Bir şeyi düşünmek kolaydır. Mesela aklımıza iyi bir çalışma ile kazanacağımız yerler gelir ve onun hayalini kurarız. Bunun için de çok çalışacağım ve istediğim meslek olan doktorluğu, öğretmenliği kazanacağım deriz. Yani hayalimiz her ne ise onu isteriz ve bunu dile dökeriz. Bunu hayal etmek, düşünmek, söylemek kolaydır. İşin asıl önemli yanı ise uygulamada başlar. Bir kişi hedefine ulaşmak için  elinden geleni yapmalıdır ve her türlü özveriyi göstermelidir.


 Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur der Ziya Gökalp. Çünkü bir işi başarmak için lafa değil icraata bakmak gerekir. Bunun için de hemen harekete geçip çalışmak gerekir. Bu çalışmak da basit bir çalışma olmamalıdır. Gerekirse o hedefe ulaşmak için gece gündüz demeden uyumamalı ve amacımıza giden yollarda karşımıza çıkan zorluklara karşı göğüs germesini bilmeli ve sabırla yolumuza devam etmeliyiz. İşte başarılı olanlar lafla değil yaşayarak, çalışarak alın teri dökerek başarılı olmuşlar ve tarihe adını yazdırmışlardır.


 Başarı kolay gelmez. Onun için çok sabırlı olmak, iradeli olmak ve kararlı olmak gerekir. Aklımıza koyduğumuz işte başarılı olmak istiyorsak sonuna kadar gitmeli ve emeğimizi esirgemeliyiz. Sadece konuşmakla değiş uygulamaya başlamakla işe başlarsak en mantıklısını yapmış oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme