“Kendine Yapılmasını İstemediğin Bir Şeyi Başkasına Yapma.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Kendine Yapılmasını İstemediğin Bir Şeyi Başkasına Yapma.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 Birey kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmamalıdır sözünde verilmek istenen mesaj empati kurma becerisine sahip olunması gerektiği ile ilgilidir. İnsan olarak gün içinde unuttuğumuz en önemli kavram empati kavramıdır. Başkasını yargılamak, onu kötülemek ve onun hakkında her türlü şeyi konuşmayı alışkanlık haline getirmek çirkin bir davranıştır. 


Kişi başkasını eleştirmeden önce, başkasının eksikliklerini bulmadan önce kendini eleştirebilmeli ve önce ben nasıl bir insanım, ne kadar iyiyim, insanlara karşı ön yargılı mıyım, insanların yaşadığı şeyleri anlamaya çalışıyor muyum, onların neler hissettiği konusunda empati kurabiliyor muyum diye kendi ile yüzleşmesi gerekir. Kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmamalıdır insan. Örneğin; hiç kimse fiziksel görünümü hakkında alay edilmesini sevmesini sevmez. Yüzünde sivilce var, saçların bugün çok iyi taranmamış, kıyafetin yakışmamış, gözlerin şişmiş vb. gibi sözler insanların hoşuna gitmez. Çünkü aynı şey sana da yapılsa bu durum senin de hoşuna gitmez. 


Bundan dolayı hayatımızın her alanında, günlük insan ilişkilerimizde empati kurmayı unutmamalıyız.  Kimseye hakaret etmemeliyiz, kimsenin ne yaşadığını bilmeden, onu anlayıp dinlemeden o kişi hakkında kesin hükümler vermemeliyiz ve insanların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmalıyız. Empati kurmanın temelinde de güzel ahlak çok önemlidir. 


Hiç kimseye lakap takmamalıyız. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi biz de başkasına yapmamalıyız ve örnek insan olarak hayatımızı idame ettirmeliyiz. Güzel ahlaklı çocuklar yetiştirmeliyiz, insanları incitmeyen, insanlar ile dalga geçmeyen ve empati kurma becerisi yüksek olan çocuklar…

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme