Cömert Derler Maldan Ederler, Yiğit Derler Candan Ederler Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 

Cömert Derler Maldan Ederler, Yiğit Derler Candan Ederler Atasözü İle İlgili Kompozisyon


İnsanların çevresinde bulunan menfaatçi kimseler övücü sözlerle onları olmayacak davranışlara yöneltirler ve zarara uğratırlar. İnsanların abartan övgüleri ile  düşünmeden harekete geçememek gerekir. Yani bir anda gaza gelinmemeli, elde, avuçta ne varsa ortaya konulmamalıdır. Başkalarının pohpohlamalarına aldanana kimseler elindeki her şeyini kaybeder, gereksiz yere cesaret gösterisinde bulunarak canlarını bile feda ederler. 


Bunun için de atalarımız cömert derler maldan ederler; yiğit derler candan ederler atasözünü söylemişlerdir. Cömertlik  iyi bir özelliktir ama bunu cömertliği de abartmamak gerekir. Gereksiz yere aşırı fedakar davranışlarda bulunulmamalıdır. Çünkü aşırı cömert olmak bizim kendi kul hakkımıza girmek olur. Çünkü kendimizin de üzerimizde hakkı vardır. Bunun için sürekli veren, sürekli elindeki her şeyini herkes paylaşan, kendini kullandıran insanlardan olmamalıyız. Yoksa elimizde hiçbir şeyimiz kalmaz ve bir gün biz başkalarına el açmak zorunda kalırız. Yiğit insan olmalıyız ve bir anda gaza gelip kimse için de hayatımızı feda etmemeliyiz. Yani gereksiz yere güç gösterisinde bulunmamalıyız.  Her şeyi ölçülü yapmalıyız ve elimizdekilerin değerini bilmeliyiz. 


Başkalarının lafı ile değil kendi aklımızla harekete geçmeliyiz. Yani mantığı elden bırakmamak en doğru olandır. Kendi irademizi başkalarının iradesine teslim etmemeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme