İnsanın Hayatta Başarıya Ulaşmasında Sabırlı ve Kararlı Olmasının Rolü Nedir?

 

İnsanın Hayatta Başarıya Ulaşmasında Sabırlı ve Kararlı Olmasının Rolü Nedir?

 

İnsanın hayatta başarıya ulaşmasında karşısına çeşitli zorluklar çıkacaktır. Çünkü başarı bir anda gerçekleşen, şans ile olan bir şey değildir. Başarı için belirli bir bilgi birikimi, alın ter, sabır ve kararlılık gerekir. Sabırsızca başlanan  işlerde önemli ayrıntılar gözden kaçar ve kişi yüzeysel bir başarı elde etse de gerçek anlamda büyük bir başarı elde edemez.

 

Hayatta başarıya ulaşmak için karşımıza çıkan engeller karşısında hemen pes etmemeliyiz. Pes ettiğimiz zaman başarı da bizimle gelmeyecektir. Belki ilk başlarda başarısız olacağız ve amacımıza ulaşamayacağız ama sabırla yolumuza devam edersek ve kararlılığımızdan asla vazgeçmezsek başarı da bizimle olacaktır. Örneğin; Aziz Sancar Nobel ödülü alan bilim insanlarından biridir. Bu büyük bilim insanı bu büyük başarısını yıllardır verdiği çalışmasına, alın terine, sabrına ve kararlığına borçludur. Çünkü bu başarı birkaç yıllık değildir, yılların birikimi sonucunda oluşur. Biz de böyle bilim insanlarını kendimize örnek almalıyız ve en ufak bir yokuşta hemen düz yola sapmaya çalışmamalıyız. 


Başladığımız işi sonuna kadar götürmediğimiz zaman sürekli yeniden işe başlarız ve bu da bizi hiç başarıya ulaştırmaz, çünkü bir ton emek boşa gider ve yeniden dene, yeniden boz ve sabır gösterme. Tüm bunlar kişiyi bedenen de ruhen de yorar. Onun için tutarlılık ve sabır olmalıdır.  Aslında bu  durum hayatımızın her alanında olmalıdır. Örneğin yeme içmede tutarlılık ve sabır kişiyi sağlığından etmez ve kişi sürekli sağlık sorunları nedeni ile hastaneye gitmek zorunda kalmaz.

 

Başarılı insanların öz geçmişlerine baktığımızda  onların bu başarıyı çok çalışarak elde ettiğini görebiliriz. Bizler de üzerimize düşen sorumlulukları, disiplinli bir şekilde yerine getirmeliyiz ve sabırlı olmalıyız. Ne demişler "Sabırla koruk helva olur, dut yaprağı atlas. Sabırla çalışmaya devam edersek geleceğimiz de daha parlak olur, kendi kendimize maddi gereksinimlerimizi karşılarız ve kimseye muhtaç olmalıyız. Dünyada, ülkemizde tanınmış başarılı bir kimse oluruz ve işimize aşk ile bağlanmaya, boş işlerin peşinde koşmamaya hayat boyu devam ederiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme