Anlatıcı Bakış Açıları İle İlgili Test


Anlatıcı Bakış Açıları    Şuayip HATİP1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır ?

A) Bundan senelerce önce bizim köye gelmiş. Avare bir gezginmiş. Tüm köylü onu çok sevmiş ve bir daha göndermek istememiş. Yıllarca köyle duran bu gezgin bir gün sessiz sedasız kaybolmuş.
B) Hayatım boyunca doğrunun peşinde oldum. Hiç kimseyi kandırmak ya da aldatmak gibi bir niyetim olmadı. Ben sadece inandığı gibi yaşayan biri olmanın gayretini veriyorum o kadar.
C) Yılların yorgunluğu gözlerinde hissediliyordu. Bir harita gibi çizilmiş yüzü, dermanını kaybetmiş bacakları artık hayattan zevk almadığını haykırır gibiydi. Bir köşeye oturdu ve öylece bekledi.
D) Düşündükçe daha da üzülüyordu. Bu hatayı nasıl yapabildiğine bir türlü inanamıyordu. Oysa bu iş onun için sıradan bir iş olmaktan öte değildi. Düşüne düşüne adeta içi içini yemeye başlamıştı.  

2.  Aşağıdaki parçalardan hangisi farklı bir kişi ağzıyla anlatılmıştır ?

A) Onun derslerinde hepimiz çok eğlenirdik. Derse her girişinde bizim dikkatimizi çekmeyi başarırdı. Ders boyunca onu can kulağıyla dinlerdik. Her sözü bizim için çok değerliydi.
B) Uzun süre beklediğimiz haber nihayet gelmişti. Hemen bavullarımızı toplayıp otobüse yetişmek için koştuk. Yol boyunca camdan dışarının muhteşem manzarasını seyrede seyrede yolculuğun keyfini çıkardım.
C) Kendisine doğru yuvarlanan kocaman kayayı son anda fark edebilmişti. Bir anda kendini kenara atmayı başarabildi. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir de baktı ki eski bina iyiden iyiye dökülmeye devam ediyor.
D) Kendime her zaman güvenmesini bilmişimdir. Her konuda mutlaka yapabileceğim bir şeyler olduğuna inanırım. Ama o gün anladım ki kendime ne kadar güvenirsem güveneyim başkalarının yardımına da ihtiyacım var.  


3.  "Meydandaki kalabalık oradan oraya koşuyordu. Etraf adeta mahşer meydanını gibiydi. Toz toprak insanların başından aşıyor, herkes biri birini ezerek tepeleyerek ilerlemeye çalışıyordu."

     Yukarıdaki metnin anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

A) Anlatılanlar okuyanların zihninde canlandırılmıştır.   
B) Devrik cümleler kullanılmıştır   
C) Anlatım III. şahsın ağzından yapılmıştır. 
D) Benzetme yapılmıştır.

4. "Hayatı nasıl anlamalıyız ?" diye soruyorlar bana. Çok gülüyorum bu soruya. Cevabımı merakla bekleyenlere benim gibi anlama demekle yetiniyorum. Herkes kendisi gibi anlamaya çalışmalıdır hayatı. Yavaş yavaş, sindire sindire yaşayabilmeliyiz her anımızı."

Yukarıdaki parçanın anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

A) Anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır.
B) İkilemelere başvurulmuştur.
C) Devrik cümleler kullanılmıştır.
D) Örneklemeler yapılmıştır.

5. " Yıllarca göremediğim babamın adresini öğrenince hiç vakit kaybetmeden ona koştum."

Yukarıdaki cümlede anlatımın birinci şahsin ağzından yapıldığını hissediren ifade aşağıdakilerden hangisidir ?

A) babamın  
B) Yıllarca
C) Koştum.  
D) Adresini
   
6.

"Hayatın zorlukları karşısında mücadele etmeyi başarabilen bir insandı. Yeri geldiğinde bir tavşan gibi ürkek, yeri geldiğinde ise bir kaplan kadar yırtıcı olabilmeyi öğretmişti ona hayat. Şimdi ölmek mi daha güzel yoksa yaşamak mı diye kendi kendine soruyordu."

Yukarıdaki parçanın anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

A) Anlatım birinci şahsın ağzından yapılmıştır .     
B) Benzetmeler yapılmıştır.
C) Karşılaştırma yapılmıştır. 


Cevap Anahtarı
1
B
2
C
3
B
4
D
5
C
6
A
7

8

9

100 yorum:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...