Nitel Anlam ve Nicel Anlam

Nitel Anlam Nedir?

Nitel anlam varlıkların sayılamayan özellikleri ile alakalıdır. Örneğin bir varlığın rengi, durumu vb. özelliklerini sayısal olarak ifade edemeyiz. Nitel anlamlı kelimeler varlıkların kaç tane olduğu ile ilgili değil, "nasıl" olduğu ile ilgilidir. Sıfatlar konusu ile ilişkilendirirsek nasıl sorusuna cevap veren niteleme sıfatları da adından da anlaşılacağı gibi varlıkların nitel özellikleri ile ilgili bilgi verir. Şimdi birkaç örnek ile daha iyi anlayabiliriz

Örnekler :
- Dün arkadaşımın annesi çok lezzetli yemekler yapmıştı.
Güzel evler tepenin arkasında bizleri bekliyordu.
Ekşi ayran içenlerin yüzünü buruşturdu.
- Öğle arasında yırtık gömleği değiştirmişti.
Mavi kravat ona her zaman yakışmıştır.

Bu örneklerdeki lezzetli, güzel, ekşi, yırtık, mavi kelimeleri önüne geldikleri ismin çeşitli nitelikleri hakkında bilgi vermiştir.

Nicel Anlam Nedir ?

Varlıkların sayısal olarak ifade edilebilen uzunluk, ağırlık vb. özellikleri hakkında bilgi veren sözcüklerdir. Bu konuda en çok karıştırılan nokta nicel anlamda illa sayı olması gerektiğinin zannedilmesidir. "Çanta çok ağır" derken cümlede sayı yok ama "ağır" kelimesi ölçülebilen bir özelliği ifade etmektedir.

Örnekler :
- Satılık daire geniş odaları ile dikkat çekiyordu.
Uzun dallar araçların görüşünü engelliyordu.
- Okula yakın bir ev çok iyi olurdu.
Yüksek binalar güzelim şehri kuşatmıştı.
- Çocuk ağır çantayı adeta sürüklüyordu.

Bu örneklerdeki geniş, uzun, yakın, yüksek ve ağır kelimeleri ölçülebilen ve sayısal olarak ifade edilebilecek özelliklerdir. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme