İlgi Zamiri Nedir ?

Özet : 6.Sınıf Konu Anlatımı, ilgi zamiri nedir,ilgi zamiri ile bağlaç olan ki nasıl ayırt edilir,ilgi zamiri  olan ki ile sıfat yapan ki nasıl ayırt edilir,ki zamirinin özellikleri 


İlgi Zamiri Nedir ?

İlgi zamiri aitlik eki olan "-ki" ile oluşturulan zamirlerdir  . İlgi zamiri belirtili isim tamlamalarında tamlanan yerine kullanılmaktadır .

- Senin derslerin benimkinden daha iyi . (   Bu cümlede ilgi zamiri olan -ki benim derslerim tamlamasındaki "ders " kelimesini kastedecek biçimde kullanılmıştır . )

İlgi zamirleri şöyle oluşturulmaktadır :

İsim Kökü + İlgi eki ( -ın/-in ) + ilgi zamiri ( -ki )

Örnekler :
- Benim arabam eski senin+ki yeni .
- Dün+ki+ler bizim kalemlerden iyi yazıyordu .
- Senin resimlerin güzel ama Ayşe'ninki harika .
- Arabanınki yine kirlenmiş .

Not : İlgi zamiri ile bağlaç olan -ki karıştırılmamıştır . Bağlaç ya da ilgi zamiri olup olmadığını anlamak için " ki " cümleden çıkarılır . Cümlenin anlamı bozulursa ilgi zamiri bozulmazsa ise bağlaçtır .

Örnekler :

- Benimki çok kirlenmiş . ( Bu cümlede -ki cümleden çıkarılırsa anlam bozulur bu yüzden ilgi zamiridir . )

- Duydum ki beni bir daha aramayacakmışsın . ( Bu cümlede -ki cümleden çıkarılırsa anlam bozulur . Bu yüzden bağlaçtır . )

Not : İlgi zamiri olan -ki ile sıfat yapan -ki karıştırılmamalıdır .  İlgi zamiri olan -ki ekinden önce -im , -in gibi aitlik ekleri gelir ; ancak sıfat yapan -ki ekinden önce ise herhangi bir ek gelmez .

Örnekler :
- Kapınınki kırıldı ( -ki eki kolu vb. yerine kullanıldığı için ilgi zamiri . Ayrıca dikkat ederseniz -ki ekinden önce -nin eki var . )
- Kapıdaki adam seni sordu . ( - ki eki doğrudan isme gelmiştir . )

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme