İletişim Formu

D Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Damlaya damlaya göl olur: Çok az olduğu düşünülerek önemsenmeyen şeyler biriktirildiği taktirde zamanla önemli boyutlara ulaşır.
- Danışan dağı aşmış danışmayan düz yolda şaşmış : Bir işi yaparken mutlaka o işte uzman olan kişilerden yardım almak, fikrini sormak gerekir. Aksi taktirde kendi bildiğimizi en doğru olarak kabul edersek bir şeyler eksik kalabilir.
- Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz : Her iş kendine uygun araç gereçlerle yapıldığında verimli olur. Işe uygun olmayan araç gereçler fayda getirmez.
- Davul dengi dengine çalar : Evlilik vb. işlerde seçtiğimiz kişilerin bizim maddi durumumuza, yaşa, tarzımıza ve aile yapımız gibi özelliklere uygun olması gerekir. Aksi taktirde kısa sürede anlaşmazlıklar başlar.
- Davulun sesi uzaktan hoş gelir : Bir işin içinde olmayan, zorluklarını bilmeyen kişiler uzaktan bakıp, kazancı vb. özelliklerine bakarak çok kolay zanneder. Oysaki o işin zorluklarını bilmedikleri için uzaktan kolay görünür.
- Dağ başı dumansız olmaz : Nasıl ki dağların zirvelerinden duman, pus eksik olmaz, yüksek mevkilerdeki insanların, sorumlulukları fazla kişilerin de başından sıkıntı eksik olmaz. 
- Dağ dağ üstünde olur, ev ev üstünde olmaz : Akla gelmeyen en olmadı kdenilen şeyler bile gerçekleşebilir ama iki aile aynı evde yaşayamaz. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.