D Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Damlaya damlaya göl olur: Çok az olduğu düşünülerek önemsenmeyen şeyler biriktirildiği taktirde zamanla önemli boyutlara ulaşır.
- Danışan dağı aşmış danışmayan düz yolda şaşmış : Bir işi yaparken mutlaka o işte uzman olan kişilerden yardım almak, fikrini sormak gerekir. Aksi taktirde kendi bildiğimizi en doğru olarak kabul edersek bir şeyler eksik kalabilir.
- Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz : Her iş kendine uygun araç gereçlerle yapıldığında verimli olur. Işe uygun olmayan araç gereçler fayda getirmez.
- Davul dengi dengine çalar : Evlilik vb. işlerde seçtiğimiz kişilerin bizim maddi durumumuza, yaşa, tarzımıza ve aile yapımız gibi özelliklere uygun olması gerekir. Aksi taktirde kısa sürede anlaşmazlıklar başlar.
- Davulun sesi uzaktan hoş gelir : Bir işin içinde olmayan, zorluklarını bilmeyen kişiler uzaktan bakıp, kazancı vb. özelliklerine bakarak çok kolay zanneder. Oysaki o işin zorluklarını bilmedikleri için uzaktan kolay görünür.
- Dağ başı dumansız olmaz : Nasıl ki dağların zirvelerinden duman, pus eksik olmaz, yüksek mevkilerdeki insanların, sorumlulukları fazla kişilerin de başından sıkıntı eksik olmaz. 
- Dağ dağ üstünde olur, ev ev üstünde olmaz : Akla gelmeyen en olmadı kdenilen şeyler bile gerçekleşebilir ama iki aile aynı evde yaşayamaz. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme