Ç Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Çabuk parlayan çabuk söner: Bir mevki ya da makama meziyetleri ile değil de kayırma vb. kolay yollarla gelenler, çok geçmeden hak etmeden geldikleri mevkiyi kaybederler.
- Çalma elin kapısını çalarlar kapını : Birilerine devamlı olarak kötülük edersen, düşmanlık yaparsan gün gelip onlardan aynı davranışları görebilirsin.
- Çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez : Her varlığın tabiatına uygun bir yetişme ortamı vardır. O ortam dışında verimli olamaz. Çünkü tabiatına aykırıdır. Cahil insanların da tabiatında anlama kıtlığı  olduğu için  laf anlatmaya çalışmak boşunadır. 
- Çam sakızı çoban armağanı : Hediyeleşmek insanların birbirini mutlu etmesinin en güzel yollarındandır. Bazıları bunu çok pahalı hediyelerle yapabilir ancak gücü olmayanların hediyeleri madden olmasa da manen çok değerlidir. 
- Çanakta balın olsun, arı Bağdat'tan gelir : Kişinin elinde kaliteli, işe yarar bir mal varsa mutlaka uzakta bile olsa o malın alıcısı çıkar. 
- Çanağa ne doğrarsan kaşığına o çıkar : Kişi yaptıklarının karşılığını alır. İnsanlara iyilik ederseniz iyilik bulursunuz, kötülük ederseniz kötülük bulursunuz. 
- Çarşı iti ev beklemez : Aylaklığa, serseriliğe alışmış insanlar bir iş güç bulup da uzun süre çalışmaz. Disiplin altına girmeyi kabullenemezler. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme