İletişim Formu

C Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur : Cahil insanlar öğrenmeye kapalı oldukları, her şeyi ben yaptım düşüncesinde oldukları için onları herhangi bir konuda ikna edebilmek çok zordur.
- Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir : Alim insanla kavga edilmesi zordur. Anlaşmazlığa düşülse bile uzlaşılabilir. Cahille anlaşabilmek ise mümkün değildir.
- Cahille arkadaş olma küstürürsün, cam kırığı ile kıçını silme kestirirsin : Arkadaşlarımızı seçerken çok dikkatli olmalıyız ve bir iş yaparken de kullandığımız malzemeler o işe uygun olmalı.
- Cambaz ipte, balık dipte gerek : İnsanlar yaratılışları itibari ile farklı farklı yeteneklere sahiptirler ve bu yetenekleri doğrultusundaki işlerde başarılı olabilirler. Bu yüzden herkes işine uygun yerlerde bulunmalıdır.
- Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur : Bir toplulukta ne kadar farklı fikirler olsa, herkes başka bir şeyler söylese bile karar verme merciinde olanlar kendi kanaatlerine göre bir karara varırlar. 
- Can boğazdan gelir : Sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak mutlaka beslenmemize dikkat etmeliyiz. 
- Can cana yoldaştır : İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Dertlerini paylaşacağı bir dosta ihtiyaç doğar.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.