F Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Fakir parasız olan değil akılsız olandır : Gerçek manada yoksulluğun maddi manada olmadığını, akıl yoksunluğunun en büyük fakirlik olduğunu anlatıyor.
- Fakirin tavuğu tek tek yumurtlar : Fakirlerin işlerinin rast gitmeyeceğini, talihin her zaman zenginlere daha çok güldüğünü anlatmaktadır.
- Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp : İnsanın maddi açıdan zayıf olması utanılacak bir durum değildir. Utanılması gereken durum boş boş bekleyip, çalışmadan, kazanmadan birilerinin sırtından geçinmeye çalışmaktır.
- Fala inanma falsız da kalma : İnsanlar falın gerçek olmadığını bilip fala inanmasalar bile güzel şeyler duymayı isterler. 
- Fare deliğe sığmamış bir de kuyruğuna kabak bağlamış : İnsanlar bazen sığıntı gibi başkalarının yanında yaşamak zorunda kalabilirler. Böyle zamanlarda kendi  sığıntı olduğu gibi bir de yanına başkalarını alıp gelirse durum hiç de hoş olmaz.
- Faydasız baş mezara yaraşır : İnsan toplum içerisinde etrafına faydalı olmalı, elinden geleni yapmalıdır. Hiçbir işe yaramayan, faydasız insanların yokluğu varlığından daha hayırlıdır. 
- Fazla mal göz çıkarmaz : Çok para ya da mal insanın zararına değildir. Çünkü çok parası olan insan bu parayı başkalarına yardım vb. işlerde kullanarak topluma yararlı olabilir. 

1 yorum:

Deneme