İletişim Formu

F Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Fakir parasız olan değil akılsız olandır : Gerçek manada yoksulluğun maddi manada olmadığını, akıl yoksunluğunun en büyük fakirlik olduğunu anlatıyor.
- Fakirin tavuğu tek tek yumurtlar : Fakirlerin işlerinin rast gitmeyeceğini, talihin her zaman zenginlere daha çok güldüğünü anlatmaktadır.
- Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp : İnsanın maddi açıdan zayıf olması utanılacak bir durum değildir. Utanılması gereken durum boş boş bekleyip, çalışmadan, kazanmadan birilerinin sırtından geçinmeye çalışmaktır.
- Fala inanma falsız da kalma : İnsanlar falın gerçek olmadığını bilip fala inanmasalar bile güzel şeyler duymayı isterler. 
- Fare deliğe sığmamış bir de kuyruğuna kabak bağlamış : İnsanlar bazen sığıntı gibi başkalarının yanında yaşamak zorunda kalabilirler. Böyle zamanlarda kendi  sığıntı olduğu gibi bir de yanına başkalarını alıp gelirse durum hiç de hoş olmaz.
- Faydasız baş mezara yaraşır : İnsan toplum içerisinde etrafına faydalı olmalı, elinden geleni yapmalıdır. Hiçbir işe yaramayan, faydasız insanların yokluğu varlığından daha hayırlıdır. 
- Fazla mal göz çıkarmaz : Çok para ya da mal insanın zararına değildir. Çünkü çok parası olan insan bu parayı başkalarına yardım vb. işlerde kullanarak topluma yararlı olabilir. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.