İletişim Formu

G Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Gafile kelam, nafile kelam : Anlamak istemeyen, dinlemek gibi bir amacı olmayan insanlara söylenilen sözler boşuna gider.
- Gammaz olmasa tilki pazarda gezer : Kanuna aykırı, gizli saklı işler yapanlar sağda solda laf taşıyanlardan korkarlar. Bu yüzden ulu orta rahat rahat gezemezler.
- Garibin yardımcısı Allah'tır : Kimsesizlerin, fakirlerin eğer kalplerinde Allah inancı varsa başka yardımcıya ihtiyaçları yoktur. Onların en büyük yardımcısı Allah olur.
- Garip kuşun yuvasını Allah yapar : Kimsesizlerin, fakirlerin maddi durumları olmasa bile Allah onlara ummadıkları bir yerden kapı aralar ve darda bırakmaz.
- Gelen gideni aratır ( Gelen gidene rahmet okutur ) : Bazen çalışmaktan hoşlanmadığımız,hiç beğenmediğimiz insanlar gidip de yerine başka biri geldiğinde o gitsin diye dualar ettiğimiz kişiye hasret kalabiliriz. Bu atasözü genellikle amir-memur ilişkilerinde sıkça kullanılır.
- Gelene git denilmez : Türk adetleri gereğince habersiz dahi olsa evimize gelmiş olan birilerini geri çevirmek olmaz. Elimizden geldiği kadar onların gönlünü hoş etmeliyiz.
- Gemisini kurtaran kaptan : İşlerin karıştığı kimsenin ne yapacağını bilmediği anlarda, öyleleri vardır ki soğukkanlılığı ile zor durumun üstesinden gelir ve hem kendini hem beraberindekileri rahatlatır. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.