G Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Gafile kelam, nafile kelam : Anlamak istemeyen, dinlemek gibi bir amacı olmayan insanlara söylenilen sözler boşuna gider.
- Gammaz olmasa tilki pazarda gezer : Kanuna aykırı, gizli saklı işler yapanlar sağda solda laf taşıyanlardan korkarlar. Bu yüzden ulu orta rahat rahat gezemezler.
- Garibin yardımcısı Allah'tır : Kimsesizlerin, fakirlerin eğer kalplerinde Allah inancı varsa başka yardımcıya ihtiyaçları yoktur. Onların en büyük yardımcısı Allah olur.
- Garip kuşun yuvasını Allah yapar : Kimsesizlerin, fakirlerin maddi durumları olmasa bile Allah onlara ummadıkları bir yerden kapı aralar ve darda bırakmaz.
- Gelen gideni aratır ( Gelen gidene rahmet okutur ) : Bazen çalışmaktan hoşlanmadığımız,hiç beğenmediğimiz insanlar gidip de yerine başka biri geldiğinde o gitsin diye dualar ettiğimiz kişiye hasret kalabiliriz. Bu atasözü genellikle amir-memur ilişkilerinde sıkça kullanılır.
- Gelene git denilmez : Türk adetleri gereğince habersiz dahi olsa evimize gelmiş olan birilerini geri çevirmek olmaz. Elimizden geldiği kadar onların gönlünü hoş etmeliyiz.
- Gemisini kurtaran kaptan : İşlerin karıştığı kimsenin ne yapacağını bilmediği anlarda, öyleleri vardır ki soğukkanlılığı ile zor durumun üstesinden gelir ve hem kendini hem beraberindekileri rahatlatır. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme