T Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Tan yeri ağarınca hırsızın gözü kararır : Kanunsuz işlerle uğraşanlar, yaptıkları işlerin açığa çıkacağını anladıkları zaman ne yapacaklarını şaşırırlar, paniğe kapılırlar. 
- Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz: Çalışıp çabalamayan emek harcamadan bir şey bekleyenler, kar elde etmeye çalışanlar sonunda hüsrana uğrar.
- Tarlanın iyisi eve yakın, daha iyisi suya yakın : Bu atasözünü hem ilk manasında olduğu gibi tarla için düşünebililir hem de tüm işler için genellenebilir. Anlamı ise yapılan iş gerekli kaynaklara yakınsa iyi olur, eğer bu kaynaklar kişinin evine yakınsa daha da iyi olur.
- Tarlaya saban, sürüye çoban : Bir tarladan istenilen verim alınabilmesi için iyi sürülmesi gerekir. Aynı şekilde bir sürüden verim alınabilmesi için de iyi bir çoban tarafından bakımının yapılması gerekir. Yani bir işte verim olması için malzemenin ve o malzemeyi kullananın kaliteli olması gerekir.
- Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır : Tatlı dilli insanlar, konuşmalarıyla karşılarındaki insanları ikna etmeyi başarırlar. En laf anlamaz denilen insanlar bile nazikçe konuşulduğu taktirde laf anlar, yola gelir.
- Tatlı ye, tatlı konuş : İnsanların kalbini kıracak onları gücendirecek sözlerden sakınmak gerekir. İnsanlara tatlı dille yaklaşırsak onlar da biz de mutlu oluruz.
- Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış : Bazı alıngan insanlar hiç sebep yokken birilerine küserler ve o kişinin gelip özür dilemesini, gönlünü almasını beklerler. Oysaki o kişinin karşısındakinin kendine kırgın olduğundan bile haberi yoktur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme