İletişim Formu

U Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Ucuz alan pahalı alır : Ucuz ürünler kalitesiz ve dayanıksız olduğu için yabuk işlevini kaybeder ve yenisini almak gerekir. Yeni masrafla beraber az para verdiğimizi zannederken aslında daha pahalıya mal etmiş oluruz.
- Ucuz etin yahnisi yenmez : Bir şeyin ucuzunu alarak kar ettiğini zannedenler kalisesiz ürün çabucak bozülünca zarar etmiş olur.
- Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti : Eğer ortada bir hile yoksa ucuz mallar kalitesizliğinden, pahalı mallar ise kalitesinden dolayı fiyatlanmıştır.
- Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır : Tecrübeli, birçok olay görmüş olan büyüklerin sözünü dinlemeyenler sonunda sıkıntı yaşarlar.
- Ulular köprü olsa basıp geçme : Bilgi ve tecrübeleri ile toplumda önder olmuş insanlara mümkün olduğu kadar büyük saygı göstermek gerekir. Onları incitecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
- Ummadığın taş baş yarar : Boyuna, cüssesine bakarak bir şey beklenmeyen insanlar, gün gelir davranışları ile böyle düşünenleri şaşırtır.
- Umut fakirin ekmeğidir : Maddi olarak sıkıntı içinde yaşayan insanları hayatta tutan ve geleceğe ümitle bakmasını sağlayan şey kötü günlerin geçeceğine olan inançtır. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.