Merak İle İlgili Kompozisyon Örneği

İnsanoğlunun en temel duygularından biridir merak. Dünya var olalı beri insanoğlu her şeyi merak ederek bugüne kadar gelmiştir.
Merak duygusunu iki şekilde sınıflandırmak mümkündür. İyi yönde olan merak ve kötü yönde olan merak. Araştırma, öğrenme ve yeni şeyler keşfetmenin yolunu açan merak duygusu medeniyetin bugüne kadar olan gelişim serüveninin temelini oluşturmuştur. William Arthur Ward, "Merak, öğrenme mumunun fitilidir." sözü ile merak duygusunun bilimsel gelişme ve öğrenme açısından önemini göstermektedir.
Merak duygusunun kötü olan şekli ise insanların özel hayatı ile ilgili bilgileri öğrenme isteğidir. Komşunun evinin içinde neler olduğunu merak etme, kişilerin birbirleri ile olan ilişkilerini anlama gayreti faydalı olmayan, hatta zararlı ve tehlikeli merak olarak tanımlanabilir. Yunan mitolojisindeki "Pandora " hikayesinde bu kötü merakın örneğini görmek mümkündür. Pandora kendisine emanet edilen sandığı merakına dayanamayarak açar ve tüm kötülükler dünyaya yayılır. Dinimizdeki Adem ve Havva kıssasında da kötü huylu merakı görürüz. Adem ve Havva kıssasında yasak olan meyveyi merak ederek yeme sonucunda cennet çıkarılma vardır.
Meraklı olmak insanlığın gelişimi için vazgeçilmez bir duygudur. Yeni buluşlar ve icatlar ile hayatımızı kolaylaştırmak hep merak etmek ile başlamıştır. Hayatımız boyunca araştırarak ve anlamaya çalışarak bu duyguyu faydalı bir biçimde kullanmak gerekir. Başkalarının özelini araştırmak ve merak etmek faydasız bir alışkanlık olduğu için bu tarz bir meraktan uzak durmalıyız. 

2 yorum:

Deneme