İletişim Formu

"Şeftali Bahçeleri " Metnindeki İsim , Fiil ve Fiilimsiler

Özet : Şeftali bahçeleri adlı metinde geçen fiilimsiler ve türleri


Irmağa giden ( sıfat-fiil ) yol kasabadan(isim )  kurtulunca (zarf - fiil )  göz alabildiğine (sıfat - fiil )  uzanan  ( sıfat - fiil ) sayısız şeftali bahçeleri (isim ) arasından geçerdi . (fiil ) Haziran içinde bile taşkın dere ayaklarının çamurlu , ıslak tuttuğu ( sıfat - fiil )  bu gölgeli yerlerde otlar bütün bir yaz mevsimi  (isim ) yeniden yeniye sürer(fiil )  ,


kızgın güneş ağaçların tepelerinde (isim ) meyveleri pişirirken (zarf-fiil ) rutubetli toprakta (isim)  birbiri ardına yoncalar (isim)  fışkırır , çayırlar kabarırdı (fiil) . Suların serinliği , taze kokusu , gölgelik (isim) ve bereket içinde bahar  , bu bahçeler içinde ta kışa kadar uzanıp (zarf - fiil ) giderdi .Her tarafa taşkın bir şeftali kokusunun dolup ( zarf - fiil ) sindiği ( sıfat - fiil ) durgun sıcak günlerde işsizler ( isim )  takım takım kasabaya inerler ( fiil ) , ırmakta yıkandıktan ( zarf - fiil ) sonra gelip ( zarf-fiil)  gölgeli çimenlerde yatarlardı . Yüksek dallardaki fazla olgun , ballı şeftaliler saplarından kurtularak (zarf - fiil ) dolgun , yumuşak bir sesle yerlere , çimenler içine , yatanların üzerine durmacasına yavaş yavaş dökülürdü ( fiil ) . Toplamakla biter tükenir şey değildi ; ürünün yarısı dallarda kalır , böylece pişip ( zarf - fiil ) oldukça ( zarf - fiil )  teker teker , ağır ağır toprağa düşer ( fiil ) , karışır , kaybolurdu ( fiil ) .  

4 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

 1. devamı varsa lütfen atın acil lazım

  YanıtlaSil
 2. Bu yazıyı yazalı uzun zaman oldu ama yanlış hatırlamıyorsam öykünün tamamını taramıştım . Yani hepsi bu kadar olması lazım . Beğendiğiniz için teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 11 sayfalık hikayenin içindeki tüm fiilimsileri öğrenebilir miyim ?

   Sil
 3. 11 sayfalık hikayenin içindeki tüm fiilimsiler bunlar mı devamı varsa atabilir misiniz acil lazım

  YanıtlaSil