10 Tane Atasözü ve Açıklaması

10 Tane Atasözü ve Açıklaması
Bu yazımızda sizler için 10 tane atasözü ve anlamını açıklayacağız . Atasözleri kültürümüzün önemli bir parçasıdır ve her atasözü bize gökteki yıldızlar gibi ışık tutar .

1. Acele İşe Şeytan Karışır : Düşünüp taşınmadan , plan program yapmadan girişilen işlerde aksilik çıkması muhtemeldir . Bir iş yaparken önce iyi düşünülmeli daha sonra eyleme geçilmelidir .

2. Bal Tutan Parmağını Yalar : Önemli bir mevkide bulunan insanlar bu mevkinin kendine sağladığı avantajları kullanarak kendisine çıkar sağlar . Tabi ki bu ne kadar doğrudur ya da yanlıştır tartışılır .

3. Can Çıkmayınca Huy Çıkmaz : İnsanların karakterleri küçük yaşlardayken şekillenmeye başlar ve bu özellikler ölene kadar devam eder . Bu yüzden çocuklara küçük yaşta olumlu karakter özellikleri kazandırılmalıdır .

4. Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir : Bir işin içinde olmayan , dışarıdan seyreden insanlara bazı şeyler kolay gelir . Ancak işin zorluğunu ancak o işin içinde olanlar bilebilir .

5. El Elden Üstündür : İnsanların bazıları kendilerini çok beğenirler ve başkalarına tepeden bakarlar . Ama şunu unutmamak lazım ki her insandan daha bilgili bir insan mutlaka vardır . Bu yüzden başkalarını dışlamak yerine onlardan yararlanmaya çalışmak gerekir .

6. İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır : İnsan başkasını eleştirmeden başkalarına zarar vermeden önce vereceği zararın çok daha küçük bir kısmı kendine gelse neler hissedeceğini düşünmelidir . Bunu düşünen insan başkalarına zarar veremez .

7. Aş Taşınca Kepçeye Paha Olmaz : Bir alet edevatın değeri lazım olduğu zaman anlaşılır . Bazen gereksiz gördüğümüz önemsemediğimiz şeyler yeri gelince çok kıymetli olur .

8. Meyve Veren Ağaç Taşlanır : Başarılı insanlar , çalışıp çabalamayan , yan gelip yatan insanlar tarafından kıskanılır .

9. Terzi Kendi Söküğünü Dikemez : İnsanlar başkalarının dertlerini halleder de iş kendi eksiklerine geldiğinde sonra sonra diyerek erteler .


10. Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar : Hiçbir yalan sonsuza kadar gizli kalmaz . Her yalan er ya da geç mutlaka ortaya çıkar . 

13 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...