18 Mart Çanakkale Zaferi İle Kompozisyon

18 Mart Çanakkale Zaferi İle Kompozisyon

18 Mart 1915 yılında yaşanan Çanakkale Savaşı'nda maddi imkanlar bakımından düşman kuvvetlerine nazaran  daha zor durumda olan Türk Milleti bu kutsal savaşta bağımsızlığından yoksun olan milletlere büyük başarı sağlayarak örnek olmuştur.Bu zor ve çetin geçen savaşta nice ana evlatları canını feda etmiş , bu yolda şehitlik mertebesine yükselmişlerdir . Çanakkale bir kahramanlık destanının  yaşandığı ve yazıldığı bir cephe olmuştur . Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan  Osmanlı Devleti büyük bir zaferle çıkmıştır bu savaştan . O geceye ait olağanüstü olaylar da yaşanmıştır . Gökten meleklerin indiğine ve  askerlerimize yardım ettiğine dair rivayetler de vardır .

Tarihe altın harflerle yazılacak olan bu başarı Türklüğün ve Türkün şeref ve onur abidesi olmuştur . Çanakkale Savaşı bize büyük bir lider kazandırmıştır . Liderimiz olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal bu savaşta büyük bir başarıya imza atmıştır . Çanakkale Savaşı'nın kazanılması milletimizin benliğini korumasını sağlamıştır . Milletimizin bağımsızlık  savaşının temelleri Çanakkale  sularında ve Conk Bayırında atılmıştır . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ile birlikte askerlerimiz büyük bir başarıya imza atmıştır . Seyit Onbaşı , Niğdeli Ali gibi nice kahramanlar bu savaşta tarihe geçmiş yiğitlerdir . Kilolarca ağırlıkta olan mermiyi İngiliz Oşın gemisine atan Seyit Onbaşı Çanakkale'de inanılmaz bir başarı sağlamıştır . Daha sonra savaş bittiğinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ile kahve içme şerefine ren Seyit Onbaşı'ya Mustafa Kemal şöyle söylemiştir. Nasıl kaldırdın onca ağır mermiyi dediğinde o anda içimdeki iman gücü sayesinde demiştir Seyit Onbaşı. Bunun üzerine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal; " Hadi bakalım bir de beni kaldır bakalım kaldırabilir misin?"  diye sorduğunda Seyit Onbaşı Ulu Önder'e şu cevabı vermiştir:  "Sizi değil ben,  dünya bile kaldıramaz". diyerek Mustafa Kemal'i övmüştür. Bundan dolayı Çanakkale Savaşı deyince burada  bu bağımsızlık savaşının öncüsü olan Ulu Önderimizden bahsetmemek olmazdı tabi .Bu önemli cephede Mustafa Kemal'in muzaffer ordumuza verdiği o anlamlı emri de  yazmak gerekir. Ne demişti Mustafa Kemal bu cephede: " Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.  Biz ölünceye kadar yerimize yeni başka kuvvetler ve başka komutanlar ve kumandanlar gelebilir." Ne güzel bir sözdür bu. Çünkü Mustafa Kemal askerlerinin cesaretlenmesini sağlamıştır bu sözü ile. Büyük zorlukların ardından Çanakkale Cephesinde başarı sağlanmış, Çarlık Rusya yıkılmış, çok sayıda insan ölmüştür. 

Bu savaşa hiçbir haklı sebebi olmadan dünyanın ta öbür ucundan gelen milletler dahil  olmuş ama hadleri de bildirilmiştir. Vatanı için hayatını feda eden Mehmetçiklerimize, gazilerimize, kadınlarımıza çok ama çok şey borçluyuz. Bugün bu topraklar üzerinde  rahatça nefes alabiliyorsak, karnımız doyurup özgürce yaşayabiliyorsak bunu kahramanlarımıza borçluyuz.


Bu savaşın kazanılmasında emeği geçen başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve diğer tüm kahraman vatan evlatlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Nurlar içinde uyuyun askerlerim, Ulu Önderim, Kahramanlarımız.  Sizin bize emanet ettiğiniz bu bağımsız toprakları canı pahamıza da olsa sonuna kadar koruyacağımıza namusum ve şerefim üzerine and içerim .

1 yorum:

Deneme