Bir Ulus Birbirine Sımsıkı Bağlı Olmayı Bildikçe Yeryüzünde Onu Dağıtabilecek Bir Güç Düşünülemez . Atatürk'ün Söylediği Sözün Anlamı Nedir ?

Bir Ulus Birbirine Sımsıkı Bağlı Olmayı Bildikçe  Yeryüzünde Onu  Dağıtabilecek  Bir Güç Düşünülemez . Atatürk'ün  Söylediği Sözün Anlamı Nedir ?

Milletleri ayakta tutan en önemli şey milletlerin birlik , beraberlik ve dayanışma içinde yaşamasıdır .  Bir ulus birbirine sıkı sıkıya bağlı olursa , bağımsızlıklarından ödün vermezlerse o milleti hiç bir kuvvet yıkamaz . Çünkü milli birlik içinde , milli duygular içinde hareket deden uluslar kolay kolay yıkılmayan uluslardır . Bunun için milletlerin şunlara da çok önem vermesi gerekir .

Öncelikle bir millet ana diline sahip olmayı bilmeli ve dilini yabancı dillerin etkisinden korumalıdır . Daha sonra yine milli birlik ve beraberlik içinde bayrağına sahip çıkmalı ve o bayrak daima göklerde dalgalanmalıdır . Diğer bir unsur ise  milletler kültürüne bağlı olmalıdır . Yani değerlerine , geçmişine sahip çıkmalı ve yozlaşmamalıdır . Başka milletlerin kültürümüz yok etmelerine izin verilmemelidir . İşte tüm bu özelliklere sahip olan ve değerlerini koruyabilen ulusları yeryüzünde hiçbir güç yıkamaz . Çünkü böyle milletler  dayanışmanın , hoşgörünün ,  yardımseverliğin yaşandığı millettir . Özellikle de bizim milletimiz Türk milleti her  koşulda birlik ve beraberlik içinde hareket etmeyi bilmiş , yabancı ülkelerin bizi  parçalamak isteyen oyunlarına karşın milletimiz bir olmuştur, kardeş olmuştur ve kolay kolay vatanımızı düşman kuvvetlerine teslim etmemiştir .


Çünkü biz biz yapan, ortak değerlerimiz olduğu için bizim milletimiz Allah'ın izni ile yıkılmayacak ve  genç nesillerimiz vatanına sahip çıkmaya ve onu korumaya devam edecektir.

1 yorum:

  1. sınavlarda çok işime yarıyo çok teşekkür ederim

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...