Demiryolu Taşımacılığının Gelişimi İle İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın - Ders Türkçe

Aradığın Konuyu Yaz!

Beğenilen Yazılar

Demiryolu Taşımacılığının Gelişimi İle İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

    0
Demiryolu Taşımacılığının Gelişimi İle İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

İnsan ya da yük taşımacılığında kullanılan çok çeşitli yöntemler ve araçlar tarih boyunca olmuştur . At arabaları , faytonlar , trenler , otobüsler , gemiler , uçaklar ve daha başka ulaşım araçları bulunmaktadır . Bu ulaşım araçları içerisinde sanayi devriminden günümüze kadar gelenlerinden biri de trenler yani demiryolu taşımacılığıdır .

En eski trenler kömürle çalışmaktaydı . Bir kömür kazanının içerisinde yanan kömürlerin kaynattığı suların buharından elde edilen güçle tren çalışmaktaydı . Yani buhar gücüyle çalıyordu trenler . Bu çalışma şekli trenlerin yavaş olmasına neden oluyordu . Günümüzde ise hızlı hatta yüksek hızlı trenler kullanılmaya başlandı . Çok uzun mesafeler kısa sürelerde katedilmeye başlandı . İnsanlık trende vaz geçmedi ama onu çok hızlı ve konforlu yapmayı başardı . Eski trenlerde kompartman denilen odalar şeklinde olan trenler günümüzde bir uçağın içerisinden farksız hale geldi . Gerçi ben küçüklüğünü kompartmanlı trenlerde yolculuk yaparak geçirmiş biri olarak o trenlerdeki mutluluğun ve duyguların şimdiki yüksek hızlı trenlerde olmadığı kanaatindeyim .


Teknoloji geliştikçe her araç gerek daha yeni özellikler kazanıyor . Trenler de teknoloji sayesinde geçmişten günümüze sürekli olarak daha güçlü , daha hızlı ve daha konforlu olmaya başladı . 
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Kompozisyon Örnekleri
Powered by Blogger.