Demiryolu Taşımacılığının Gelişimi İle İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

Demiryolu Taşımacılığının Gelişimi İle İlgili Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

İnsan ya da yük taşımacılığında kullanılan çok çeşitli yöntemler ve araçlar tarih boyunca olmuştur . At arabaları , faytonlar , trenler , otobüsler , gemiler , uçaklar ve daha başka ulaşım araçları bulunmaktadır . Bu ulaşım araçları içerisinde sanayi devriminden günümüze kadar gelenlerinden biri de trenler yani demiryolu taşımacılığıdır .

En eski trenler kömürle çalışmaktaydı . Bir kömür kazanının içerisinde yanan kömürlerin kaynattığı suların buharından elde edilen güçle tren çalışmaktaydı . Yani buhar gücüyle çalıyordu trenler . Bu çalışma şekli trenlerin yavaş olmasına neden oluyordu . Günümüzde ise hızlı hatta yüksek hızlı trenler kullanılmaya başlandı . Çok uzun mesafeler kısa sürelerde katedilmeye başlandı . İnsanlık trende vaz geçmedi ama onu çok hızlı ve konforlu yapmayı başardı . Eski trenlerde kompartman denilen odalar şeklinde olan trenler günümüzde bir uçağın içerisinden farksız hale geldi . Gerçi ben küçüklüğünü kompartmanlı trenlerde yolculuk yaparak geçirmiş biri olarak o trenlerdeki mutluluğun ve duyguların şimdiki yüksek hızlı trenlerde olmadığı kanaatindeyim .


Teknoloji geliştikçe her araç gerek daha yeni özellikler kazanıyor . Trenler de teknoloji sayesinde geçmişten günümüze sürekli olarak daha güçlü , daha hızlı ve daha konforlu olmaya başladı . 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme