Saygı İle İlgili Kompozisyon

Saygı İle İlgili Kompozisyon

Saygı  tüm varlıklara karşı duyulması gereken bir histir . İnsanın  hem diğer insanlara hem de doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklara karşı yaklaşımında saygı olmalıdır . Doğada var olan her şeye saygı duymalıyız . Derenin kenarında  , kendini kayalıkların altına saklamış olan bir dağ çiçeğine , yolda  giderken yavrusunu korumaya çalışan bir  koyuna , bir annenin çocuğu için yaptığı  fedakarlıklara vb. her şeye saygı duymalıyız .

Herkes birbirini sevmek zorunda değildir. Çünkü sevmek  başka şeydir fakat toplumdaki her birey bu kim olursa olsun biri birine saygı duymak ve saygı göstermek zorundadır . İnsan olmanın gereği de insanca yapılan davranışlardan ve saygılı olmaktan geçer . İnsanların dili , dini, inancı , siyasi görüşü , kişisel düşünceleri , zevkleri , fobileri ne olursa olsun tüm bunlara saygı duymak zorundayız . Saygı duymak için kişilerin empati kurabilme becerisine sahip olması gerekir . Empati  becerisinden yoksun kimse sadece kendini düşündüğü için saygı kavramından da yoksundur . Bunun için saygı çok değerli bir kavram ve çok önemli bir şeydir . Saygının olmadığı yerde çatışma çoğalır .  Toplumda huzur ve güven kalmaz . Toplum hoşgörüden yoksun kalır ve insanların birbirine bakışı bile değişir . Bunun için saygılı olmak çok farklı şeydir . 


Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi özgürce yaşamak istiyorsak bunun yolu da insanların ,  toplumların , milletlerin saygı kavramını içine yerleştirmesi ,  benimsemesi sayesinde olur . Saygı ile kalın, saygılar .

10 yorum:

 1. çok beğendim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok beğendim teşekkür ederim...

   Sil
  2. Hayırlı olsun rabbim sağlıklı hayırlı nice yaşlar nasip etsin sağlıkla inş iyiki

   Sil
 2. çok faydalı oldu tşkr ederim

  YanıtlaSil
 3. MÜKEMEL OLMÜŞ ÖDEVİME COK KATKI SAĞLAD YENİDE TEŞEKÜRLER ^^
  YanıtlaSil
 4. COK FAYDALANDIM ÜSTELİK DERSTE TEŞEKKÜRLER :D

  YanıtlaSil

Deneme